Ředitelka běloruské školy děkovala policii za zmlácení studentů. Ti reagovali videem

Lukašenkovi policisté bijí bezbranného demonstranta. Ředitelka školy v Minsku Natalia Kazimirovna Burkevičová jejich zásahy chválí. (printscreen Twitter/Roman M)

Lukašenkovi policisté bijí bezbranného demonstranta. Ředitelka školy v Minsku Natalia Kazimirovna Burkevičová jejich zásahy chválí. | FOTO: printscreen Twitter/Roman M

Ředitelka školy v Minsku vyslovila „obrovské poděkování“ příslušníkům milice za „ochranu školy v den voleb“ a za to, že „projevili ty nejlepší lidské vlastnosti“. Školáci její video doplnili o ukázky „těch nejlepších lidských vlastností“.

„Coby ředitelka školy chci pronést slova obrovského vděku našim příslušníkům milice, kteří zajistili ochranu veřejného pořádku v prostranství naší školy. Taktéž chci poděkovat příslušníkům (speciálních policejních oddílů) za to, že projevili ty nejlepší lidské vlastnosti, za přijetí optimálních opatření… Věřím, že profesionalita, udatnost, oddanost profesi i vlasti zajistí záchranu lidských hodnot – míru, dobra, úcty (…),“ prohlásila ředitelka školy č. 106 v Minsku Natalia Kazimirovna Burkevičová poté, co policisté ze zvláštního oddílu vtrhli do školy a vyvlekli z ní několik pokojných lidí.

Na videu, na které upozornil na Twitteru Roman Malinka, doprovázejí slova ředitelky Burkevičové záběry zachycující policejní těžkooděnce, jak v přesile bijí obušky i na zemi ležíčí občany a kopají do nich. Na dalších záběrech pak na pokojný dav lidí házejí zábleskové granáty.

Případ Burkevičové ilustruje, jak diktatura obecně udržuje svou moc nikoliv jen pomocí oficiálních struktur, ale právě i odspodu z iniciativy nejrůznějších prospěchářů a kolaborantů. Podobných horlivých pomocníčků se dostávalo i režimu komunistického Československa. Asi nejznámějším případem je normalizační zpěvák, herec a bavič Josef Laufer a jeho „angažovaná“ oslavná píseň o kapitánu Minaříkovi, špionovi, který připravoval teroristický bombový útok na redakci rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Lauferovo pozdější prohlášení „Byl jsem debil“ má nicméně k sebereflexi a projevené lítosti ještě daleko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články