Ředitel ČT Dvořák: Společnost se vrací do dob kádrování, kdo se s kým stýká

Eric Drooker

Poslanci mají dnes na programu volbu šesti nových členů Rady ČT. Za účelem jejího ovlivnění rozeslal před pár dny poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec v e-mailu „noty“ svým kolegům. A to nejenom členům vlastního poslaneckého klubu, ale omylem i zbytku dolní komory. Ve zprávě hodnotí předseda sněmovního volebního výboru jednotlivé kandidáty na základě jejich vztahu k hnutí ANO, ale také k současnému řediteli České televize Petru Dvořákovi. Ten nyní poskytl exkluzivní vyjádření deníku FORUM 24.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Dvořák považuje šokující jednání předsedy volebního výboru za naprosté popření role Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby. Naopak ji má přeměnit ve skupinu snadno ovlivnitelných lidí, kteří budou prosazovat konkrétní politické zájmy. „Bohužel navíc navrací společnost do doby, kdy se odborníci kádrovali podle toho, s kým se stýkají,“ říká Dvořák.

Generální ředitel ČT se nyní obává, že Berkovcovo počínání a instruování poslanců může vést k zásadnímu nabourání důvěry v práci sněmovního výboru jako takového. Mezi jeho hlavní úlohy přitom patří nejen odpovědnost za mediální legislativu, ale i přímo za kontrolu médií.

Boj o nového ředitele ČT

Noví členové Rady ČT budou rozhodovat o tom, kdo se stane ředitelem České televize poté, co vyprší Dvořákovi v roce 2023 funkční období. Jak již dříve upozorňoval předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, ačkoli má být rada veřejnoprávní ČT ze zákona nezávislá na politicích, lze očekávat snahu dosadit do ní lidi loajální Andreji Babišovi. Cílem je zajistit do budoucna volbu politicky loajálního ředitele televize, myslí si Minář. Podle zástupců spolku to nyní chování poslance hnutí ANO potvrzuje černé na bílém.

Místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky 
Michal Klíma (archiv Fora 24)

Mezi kandidáty do Rady ČT je například Berkovcem kritizovaný Michal Klíma, který měl dlouhodobě aktivně pracovat proti hnutí ANO. Sám Klíma, který postoupil do užšího výběru s nejvíce hlasy, to ale v rozhovoru pro deník FORUM 24 jednoznačně popírá. Klíma je novinář, uznávaný mediální expert a bývalý ředitel vydavatelství Economia a Vltava Labe Media.

Naopak jako doporučené nominanty uvádí Berkovec ekonoma Vladimíra Pikoru, bankéře a šéfa dozorčí rady Českých drah Pavla Kysilku, bývalého šéfa zpravodajství ČT Romana Bradáče či bývalého šéfa ČT Brno Marka Hladkého.

Do skupiny neutrálních kandidátů pak poslanec ANO řadí třeba kontroverzního Luboše Xavera Veselého, který uvádí v Českém rozhlase rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]