Ředitel Finanční správy Janeček byl oceněn. Za nezákonné ničení desítek firem?

repro ČT

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček | FOTO: repro ČT

Zní to jako špatný vtip. Policie ČR ocenila u příležitosti stého výročí vzniku Československa ředitele Finanční správy Martina Janečka. V době, kdy prohrává desítky soudních sporů kvůli nezákonným a pro řadu firem likvidačním postupům jeho úředníků.

ČTK

Finanční správa se pochlubila, že se její ředitel Martin Janeček zúčastnil slavnostního dne příslušníků Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a obdržel od vedení Policie ČR „významné ocenění za dlouhodobou a přínosnou spolupráci s NCOZ (Daňová kobra)“. Větší výsměch firmám neoprávněně zničeným nebo vážně poškozeným finančními úřady si lze těžko představit.

Výsměch zničeným firmám

Proč je Janečkovo vyznamenání dokonale absurdní? Přichází v době, kdy se množí neomluvitelné a stále častěji soudně doložené excesy Finanční správy, která se pod jeho vedením stala symbolem daňové inkvizice. Skokově vzrostla státní represe, úřady nahlížejí na všechny podnikatele jako na potenciální podvodníky a „bílé koně“ a tvrdě pokutují živnostníky i za nepatrné přestupky.

Doslova tragická je bilance Finanční správy v soudních sporech s firmami zničenými nebo vážně poškozenými zajišťovacími příkazy, jejichž využití za Janečkova působení výrazně stouplo. Teprve v poslední době jejich počet po masivní kritice mírně klesá.

Úřady je proti stovkám firem používaly i při pouhém podezření, že v budoucnu nezaplatí daně nebo že je nezaplatil jejich subdodavatel. Úředníci firmě obstaví účet a zabaví majetek, čímž ji paralyzují a většinou tím ukončí její činnost.

Zasažená firma se sice může bránit soudně, ale úřední rozhodnutí nemá odkladný účinek. To znamená, že se může domoci práva několik let poté, kdy ji Janečkův úřad zlikviduje. A to se, nikoli výjimečně, děje právě dnes.

Desítky prohraných soudů

Neúspěšnost Finanční správy u konečné instance, Nejvyššího správního soudu, je nyní téměř čtyřicetiprocentní, což svědčí o zásadních systémových chybách v jejím přístupu. Až k soudu se zatím dostalo 122 sporů státu s firmami, zpochybňujících zákonnost vydání zajišťovacích příkazů. 88 dosavadních rozsudků je pravomocných, z toho 34 sporů skončilo vítězstvím poškozených firem.

Mediálně nejznámější je případ společnosti FAU Přerov, sídlící v areálu Agrofertu. Finanční správa na ni podle slov Andreje Babiše „klekla“ a vydala dva zajišťovací příkazy ve výši 200 milionů korun za jeden údajný delikt. To vedlo k zásahu úřadů a ozbrojených složek policie jako proti drogovému kartelu a okamžité exekuci majetku firmy. Soudy následně označily postup Finanční správy za nezákonný, protože za tentýž přečin nelze trestat dvakrát.

Janeček přesto chybu nepřipustil. „Úředníci neměli jinou možnost. My jsme daň museli požadovat dvakrát, protože když máme dva instituty, které můžeme na danou situaci použít, musíme použít oba,“ prohlašoval po soudním rozhodnutí zcela vážně.

Nezákonnost na pokračování

V poslední době vyplavaly další případy prohraných soudních sporů státu. Nejvyšší správní soud zrušil zajišťovací příkazy na stavební firmu Naryner Construction. Finanční správa jí zabavila 2,3 milionu korun kvůli údajně nedůvěryhodnému subdodavateli v obavě, že nebude schopna v budoucnu zaplatit DPH. Soud poukázal na to, že majitel firmy s úřady spolupracoval a nabídl ručení svým osobním majetkem. V rozsudku nezvykle ostře zdůraznil, že „daňové řízení neslouží k trestání podnikatelů“.

Nejvyšší správní soud dále zrušil zajišťovací příkazy, jež vydala Finanční správa proti společnosti LIJA, fungující na trhu 22 let, dosahující miliardových ročních obratů. Po zásahu úřadů kvůli nezaplacení DPH jedním z jejích dodavatelů zkrachovala a stát její zabavený majetek rozprodal. Soud nyní označil postup Finanční správy rovněž za nezákonný, nicméně zničenou firmu to už nezachrání.

Známým případem je i nezákonné pokračování Finanční správy v exekuci společnosti VHS-ROPA plus. Stát vydáním zajišťovacích příkazů neoprávněně zlikvidoval normálně fungující firmu, a když soud rozhodl v jeho neprospěch, úředníci nadále pokračovali v její exekuci. Nakonec se majiteli podařilo dosáhnout zastavení aktivit úřadů, když jim soud zakázal se zajištěným majetkem firmy dále manipulovat a prodávat jej.

Bude zkontrolována Babišova svatba

Samostatnou kapitolou je šikana drobných podnikatelů prostřednictvím EET. Špičkou ledovce jsou drakonické pokuty ve výši 15 tisíc korun za nevydání účtenky v ceně zboží za 10 korun nebo opakované kontroly úředníků v krátkých intervalech, i když nebylo zjištěno žádné pochybení.

Kuriózním pomníkem snažení Janečkových úředníků je případ novomanželů, kteří byli vyzváni přerovským finančním úřadem k podání podrobných informací o svatební hostině. Úředníci prověřovali, zda byla řádně zdaněná a zaregistrovaná v systému EET. Požadovali mimo jiné doložení dokladů, kolik hostina stála, počtu hostů a jak byli ubytováni.

„Nedomnívám se, že by byl tento postup necitlivý. Zvolili jsme tu nejméně obtěžující formu z těch, co se nabízejí. V hraničním případě jsme je mohli nechat předvést policií,“ odrážel výhrady Janeček. Podle Finanční správy dokonce těm, kteří na výzvu nereagují nebo bezdůvodně odmítnou podat informace, hrozí pořádková pokuta až 500 tisíc korun.

Nezbývá než se ptát, proč takový horlivý a striktní postup zvolila Finanční správa zrovna v tomto případě. Vyžádá si zpětně příslušné doklady o vyúčtování, počtu hostů a jejich ubytování od novomanželů i v případě loňské opulentní svatby předsedy vlády Andreje Babiše a jeho ženy Moniky na Čapím hnízdě? Náklady byly nepochybně řádově vyšší a měření dvojím metrem nelze akceptovat. Nebo je snad pod svícnem největší tma?

Ocenění místo rezignace

Ministryně financí Alena Schillerová čelila se svým podřízeným Martinem Janečkem výzvě k odstoupení kvůli skandálnímu počínání Finanční správy už loni na podzim. Od té doby tlak ČSSD i opozice ustal, nicméně problém zůstává. S počtem prohraných soudních sporů naopak bují do zcela nepřijatelných rozměrů.

ČTK

Za normálních okolností by ředitel Janeček, odmítající jakékoli pochybení, už dávno nebyl ve funkci. Nicméně premiér Babiš ho nadále hájí a ministryně Schillerová stále jeho práci pouze analyzuje a „metodicky zpřesňuje“.

V nových poměrech je všechno jinak. Daňový jakobín, kvůli jehož postupům bude stát vyplácet možná miliardové odškodnění nezákonně zničeným firmám, dostává „významné ocenění“ za vynikající práci.

Pokud to takhle půjde dál, bude zrušeno trestní stíhání premiéra a dalších obviněných kvůli podezření z finančního podvodu, a Čapí hnízdo bude ministerskou komisí oceněno jako příkladný projekt efektivního čerpání evropských dotací. Divil by se dnes někdo?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner