Ředitel MFF Karlovy Vary je v Cannes v jednom týmu s Umou Thurman

Uma Thurman (filmservis Karlovy Vary)

Uma Thurman | FOTO: filmservis Karlovy Vary

70. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes je v plném proudu, ale Česká republika svou pověst země se zajímavou kinematografií příliš nenaplňuje. Po červeném koberci se tak na úvod festivalu místo české herečky či režiséra prošel „pouze“ ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och. Zato však v dobré společnosti. Karel Och se totiž na letošním festivalu stal členem poroty v sekci „Un Certain Regard“, kde mu předsedkyni dělá slavná herečka Uma Thurman. Ta se také stala jednou z hlavních hvězd v Cannes, spolu se Suzanne Sarandon, Monikou Belucci, Willem Smithem či režisérem Pedro Almodóvarem, předsedou poroty hlavní soutěže celovečerních filmů.

Představení členů poroty soutěže celovečerních filmů:

Naše filmová účast na festivalu je tentokrát téměř nulová. Do dvou soutěží jsou poslány filmy, na kterých jsme se podíleli pouze koprodukčně. Celovečerní snímek Out (režie György Kristóf, slovensko-maďarsko-česká koprodukce) byl vybrán do sekce „Un Certain Regard“, která má za cíl představovat atypickou kinematografii, která je kvalitní, ale v hlavní soutěži by neměla šanci uspět.  Jedná se o jakousi road-movie stárnoucího muže na cestě za svým snem – ulovením velké ryby. Krátkometrážní Atlantida (režie Michal Blaško, slovensko-česká koprodukce), která je příběhem snahy ukrajinských manželů dostat se do Berlína, bude uvedena v sekci studentských filmů Cinéfondation.

Některé české filmy budou představeny pouze v rámci mimosoutežních projekcí na filmovém trhu Marché du Film. Prezentovány  budou filmy Masaryk (režie Julius Ševčík), Bába z ledu (režie Bohdan Sláma) a koprodukční filmy Pátá loď (režie Iveta Grófová) a Přes kosti mrtvých (režie Agnieszka Holland).

V rámci filmového trhu Marché du Film bude prostor i představení naší v současnosti nejsilnější zbraně – dokumentárního filmu. Filmoví odborníci budou mít možnost shlédnout on-line vybrané české dokumenty. K vidění bude mimo jiných časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Strnadovi, Nechte zpívat Mišíka režisérky Jitky Němcové či u nás hodně diskutovaný Normální autistický film režiséra Miroslava Janka, který byl na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě oceněn jako nejlepší český dokument roku 2016.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]