Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek: Umožnit uprchlíkům z Ukrajiny vstup do zoo zahrady za korunu bylo správné rozhodnutí

(Zoo Praha)

FOTO: Zoo Praha

Když pražská zoologická zahrada začala nabízet dětským uprchlíkům z Ukrajiny vstup za jednu korunu, objevovaly se na sociálních sítích nenávistné komentáře závistivců, kteří nic nepochopili. Pražská zoo však pomáhala i přímo ukrajinským zoologickým zahradám. To však nijak nebrání dalšímu rozvoji zahrady. Její ředitel Miroslav Bobek hovoří o nových pavilonech, zvířatech, slavných útěcích, svých plánech i o návratu koní Převalského do přírody.

Když k nám po ruské agresi začali utíkat ukrajinské matky s dětmi, připravili jste pro ně speciální vstup za jednu korunu. Na sociálních sítích se pak objevovala celá řada nenávistných reakcí, že Ukrajinci mají vstup za korunu a české děti musejí platit. Dostávali jste podobné vzkazy i přímo v zoo?
Ano, chodily nám i nenávistné reakce, jak můžeme dávat vstup za korunu pro cizince. Ale ti lidi čelili příšerné situaci, kterou si ani nedokážeme představit, a my jsme se snažili alespoň na chvíli jim ulehčit v tom, co prožívali a vlastně prožívají pořád. Závist lidí byla veliká. Určitě ale bylo správné tuhle akci udělat. Slevové akce koneckonců děláme i pro tuzemské návštěvníky.

Odrazilo se nějak ono speciální vstupné pro uprchlíky na návštěvnosti?
To, že jsme pro ukrajinské děti a maminky udělali vstupné za jednu korunu, nám návštěvnost trochu zvedlo. Přišlo jich asi čtyřicet tisíc. Teď sem už ale spousta lidí z Ukrajiny chodí i za standardní vstupné, protože se o zoo dozvěděli a získala si mezi nimi oblibu. Pořád chybí zahraniční turisti, dřív sem chodila i spousta Rusů, byť se tuhle trhlinu už částečně podařilo zacelit.

Pražská zoo se zapojila do pomoci zoologickým zahradám na Ukrajině. I díky její podpoře tak tamní zařízení přežívají i v době války.

Kromě dětí uprchlíků u nás jste se zapojili i do přímé pomoci zoologickým zahradám na Ukrajině. Jak to probíhalo?
Ve Varšavě vznikl takový hub, kam se vozila pomoc. Od nás, z jiných polských zoo, z Berlína a dalších. Pak si tam přijeli Ukrajinci a dovezli to na Ukrajinu. Nejdřív do Lvova, pak myslím do Lucka. Celou akci mimochodem vymyslela Ruska. Protože jsem se s ní i s Poláky chtěl domluvit,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články