Ředitel rozhlasu kritizoval Janka Kroupu v pořadu Mynářovy manželky na Barrandově

Eric Drooker

Alex Mynářová, manželka kancléře prezidenta Vratislava Mynáře, má na hradní TV Barrandov svůj pořad s názvem Vlivní. Hostem posledního dílu byl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, který zde kritizoval novináře Janka Kroupu kvůli reportáži o holdingu Agrofert a jeho neoprávněném hospodaření na pozemcích s nejasným vlastníkem.

“Nebudu úplně detailní, a to z toho důvodu, že jsem si nechal zpracovat externí analýzy,” uvedl nejprve Zavoral, když Mynářová téma, kvůli kterému se na Zavorala obraceli také šéfredaktoři nezávislých médií, otevřela.

Janek Kroupa (Pavel Hofman)

Generální ředitel tvrdil, že v jeho kritice nebylo nic osobního. “Já jsem se vůbec nedotýkal Janka Kroupy ve smyslu té kauzy nebo toho tématu, které zpracovával,“ prohlásil. “To, co jsem vytýkal týmu, který připravoval tuto reportáž, je způsob zpracování,” řekl Zavoral s tím, že se jedná o systémový problém. “Reportáž byla zaměřena pouze proti Agrofertu,” dodal, aniž by divákům vysvětlil, že právě účast premiéra země v podobném systémovém problému je tím, co má novináře zajímat.

Kromě kritiky zpracování ale Zavoral přidal i osobní výpad vůči Kroupovi, přestože vzápětí Mynářové sdělil, že jejich vztahy jsou korektní a profesionální. “Nelíbí se mi míra medializace, kterou tomu kolega Kroupa dal,” zaznělo v pořadu. Zavoral odmítá, že by v rozhlase vládla atmosféra strachu, přestože Kroupa rozhodně není jediným pracovníkem ČRo, který o tomto problému veřejně hovoří. “Lidé mi říkají, že je uráží, že Janek Kroupa nadřadil své ego nad zájmy Českého rozhlasu,” řekl manželce Zemanova kancléře Zavoral. “To se přiznám, že to mě u Janka Kroupy taky hodně mrzí,” dodal.

Mynářová se Zavorala zeptala, zda se bojí premiéra Andreje Babiše. „Já musím říci, že jsem se musel hodně hlasitě smát, když jsem tento jeho názor slyšel,“ odpověděl Zavoral.

Zavoral byl přitom na svůj post Radou Českého rozhlasu zvolen za záhadných okolností, kdy minimálně tři radní přes noc změnili názor. Podle zákulisních informací z pětice postoupivších do nejužšího výběru nejvíce vyhovoval představám hnutí ANO. Docházelo k tlakům jak na jeho předchůdce, tak na konkurenty. Změny v Českém rozhlase a tlaky na veřejnoprávní média jsou stále patrnější, a pokud k tomu vedení používá jasně zaujatou televizi, je to opravdu nebezpečný trend.

Na webu Českého rozhlasu si o rozhovoru na TV Barrandov můžeme přečíst článek. Kritiku Janka Kroupy ovšem nezmiňuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]