Ředitel ŘSD Radek Mátl by rád stavěl dálnice. Ale nejde to a nejde. Stěžuje si Babišovi

repro ČT

Radek Mátl | FOTO: repro ČT

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém nedělním hlášení na svém facebookovém účtu, u něhož je veřejným tajemstvím, že ho píšou jeho mediální poradci, rozepsal i o pomalé výstavbě dálnic a celkově pomalé rekonstrukci infrastruktury. Přitom předseda vlády citoval z dopisu, který mu poslal šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Chce tím vysvětlit, proč je výstavba dálnic pomalá. 

„Věřte, že bych stavěl nejradši vše a hned. Od toho tady jsem. Ale prostě to v ČR nejde, všichni se neustále odvolávají a blokují, úřady nefungují, na čtyři roky se zastavila příprava, propadly EIA a normálně připravovat můžeme tak od roku 2017,“ napsal Mátl premiérovi.

„Víte, někdy je to beznaděj. S těmi odpůrci se sejdu, bavím se s nimi – je mi jedno, kdy a kde, klidně celou noc. Ale oni stejně řeknou – nikdy nedopustím, aby ta dálnice tady byla. A přes všechny ty úřednické boje se jim to podaří zablokovat. A ta byrokracie – dříve mělo ÚR na dálnici 15 stran a teď má 300 stran a v tom vždy někdo něco podělá,“ dodává Mátl.

Podle šéfa ŘSD se navíc do roku 2015 v oblasti výstavby dálnic prakticky nic nedělo, a přitom má samotná příprava projektu trvat minimálně pět až deset let. Na tomto místě si, vedle obyvatel v okolí plánovaných vysokorychlostních komunikací,  postěžoval i na samotné pracovníky. „Samozřejmě bojuji i se svými lidmi a najatými firmami – někteří lidi prostě nechtějí makat, ale když po nich jdete, tak vám řeknou – všude dostanu víc, kašlu vám na to,“ uvádí závěrem.

Na základě aktuálních plánů Ministerstva dopravy by v příštím roce mělo být v Česku zprovozněno 21 kilometrů nových dálnic. Jde o dva úseky karlovarské D6 a jeden úsek D48 u Frýdku-Místku. Dokončena by měla být také modernizace tří úseků D1 a 24 kilometrů obchvatů měst. Stát dlouhodobě čelí kritice kvůli pomalé výstavbě. Letos bylo otevřeno 34 kilometrů nových dálnic, loni to byly pouze čtyři kilometry.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu f[email protected]

Revue Forum Banner