Ředitel společnosti vyrábějící vakcínu proti covidu se nechce nechat očkovat

Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla (repro youtube.com/CNBC Television)

Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla | FOTO: repro youtube.com/CNBC Television

Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla přiznal, že si sám ještě vakcínu proti koronaviru, kterou jeho společnost vyvinula, nenechal aplikovat. CNN vysvětlil, proč se tak rozhodl, a sdělil, kdy se očkovat nechá.

Společnost Pfizer úspěšnost své vakcíny oznámila na začátku listopadu, očkovat se v Americe začalo v pondělí. Překvapivě se ovšem mezi prvními, kterým je látka aplikována, neobjevil šéf firmy Albert Bourla.

FORUM 24 (archiv)

Jak vysvětlil v rozhovoru pro CNN, nebylo to však proto, že by si nebyl jistý bezpečností vakcíny. Podle ředitele Pfizeru šlo pouze o to, že nechtěl „předbíhat“. „Ještě jsem to nebral. Máme etickou komisi zabývající se otázkou, kdo ji dostává,“ sdělil Bourla. Dodal také, že přednost by měli mít zdravotničtí pracovníci a lidé žijící v pečovatelských domovech.

„Jsme velmi citliví na to, abychom nezkrátili frontu a nebyli očkováni dříve,“ vysvětlil šéf farmaceutické firmy. Zároveň ovšem připustil, že si nechá vakcínu také brzy dát. „Lidé budou mnohem více věřit v její bezpečnost, pokud bude generální ředitel očkován,“ přiznal.

První lidé v USA začali vakcínu dostávat v pondělí poté, co Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v pátek udělil povolení k její aplikaci. Ve Velké Británii se látka podává od minulého týdne, disponuje jí Izrael a povolena je už například také v Kanadě. Podle vyjádření společnosti Pfizer je v plánu letos vyrobit až 50 milionů dávek a příští rok se věří v počet kolem 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]