Ředitel Židovského muzea: Evropská unie šikanuje Izrael

Eric Drooker

Evropská komise nedávno oznámila, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v Evropě prodáváno jako izraelský výrobek. V pořadu Pro a proti na stanici Český rozhlas Plus se střetli Zdeněk Jehlička z iniciativy Ne naším jménem a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, podle něhož stojí za těmito kroky snaha Izrael zlikvidovat.

„Je to naprosté pokrytectví,“ podivil se Pavlát nad faktem, že v době, kdy Evropa čelí mnoha velmi vážným problémům, řeší takovou věc. „Na světě existuje asi 200 teritoriálních konfliktů a ze všech je sankcionován pouze Izrael,“ dodal. Jehlička označování označil za technikálii. „Evropská unie pouze zdůrazňuje své postoje. My bychom byli rádi, kdyby byla mnohem razantnější k Izraeli,“ prohlásil.

Pavlát připomněl, že Izrael se k dobytým územím dostal po šestidenní válce, kterou nezačal. „Jednání neprobíhají kvůli tomu, že Palestinci se jich odmítají zúčastnit,“ zdůraznil. „Izrael porušuje čtvrtou ženevskou konvenci, rozšiřuje nelegální osady,“ nesouhlasil Jehlička.

Ředitel Židovského muzea je přesvědčen, že v debatách o Izraeli jsou překrucována fakta. „Jordánsko napadlo Izrael, tu válku prohrálo a území se zřeklo,“ zopakoval. Jehlička to odmítl s tím, že se jedná o okupaci a že zodpovědní spotřebitelé nebudou označené zboží nakupovat.

„Palestinská území jsou nejdéle okupovaná území, které tak označuje mezinárodní právo,“ uvedl Jehlička. Podle něj by měla Evropská unie reagovat stejnými sankcemi jako v případě anexe Krymu. „Dvoustátní řešení už je mrtvé a je to vinou Palestinců,“ myslí si Jehlička. „Vy jste teď řekl, že jste pro likvidaci státu Izrael,“ obvinil jej Pavlát. „Izrael je zdrojem svého vlastního ohrožení,“ oponoval Jehlička.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]