Ředitele, který chce dokázat, že byl Babiš estébák, chtějí vyhodit z práce

Andrej Babiš v 80. letech (archiv F24)

Andrej Babiš v 80. letech | FOTO: archiv F24

Ředitel slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák je známý tím, že jde tvrdě do soudních sporů, kterými se snaží dokázat bývalým spolupracovníků StB, že spolupracovníky byli, i když se ze své minulosti chtějí vylhat. Jedním z těch, po kterých Krajňák jde, je i Andrej Babiš.  U soudů na Slovensku vytrvale bojuje za to, aby prohlásily, že Babiš s StB skutečně spolupracoval.

Nyní se však Ondrej Krajňák dostal do potíží. Vláda ho chce odvolat. Na Slovensku se hovoří o tom, že skrytým důvodem mohou být blížící se volby v ČR. Oficiálním důvodem pro odvolání mají být spory údajné Krajňáka se zaměstnanci ústavu. Pokud by byl odvolán, jeho pravomoci by převzala právě správní rada a ta by podle vyjádření, které Krajňák poskytl deníku SME nechala spor s Babišem vyšumět.

Podle archivních dokumentů Babiš donášel StB, přesto slovenský soud rozhodl, že spolupracovníkem nebyl. Uznal svědectví jiných bývalých estébáků, kteří jeho spolupráci s tajnou policií vyvrátili. Rozhodnutí soudu se nyní Ondrej Krajňák snaží zvrátit u Ústavního soudu.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner