Referendum ČSSD skončilo. Sociální demokraté půjdou do vlády

ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Podle informací deníku Právo půjdou sociální demokraté do vlády – referendum skončilo úplně jasně, 59 procent členů pro, proti bylo 40,2 procenta a 0,8 procenta hlasů bylo neplatných. Je také možné, že ministrem nebude Miroslav Poche.

Předseda ČSSD Jan Hamáček na odpoledním jednání předsednictva sociální demokracie oficiálně oznámí výsledky referenda, ve kterém straníci v uplynulých týdnech rozhodovali, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO. Podle dosavadních informací z průběhu hlasování převáží hlasy příznivců koaliční spolupráce s ANO. O vládě budou jednat i komunisté, kteří by měli kabinet případně tolerovat.

Vedení ČSSD se v referendu v téměř 1100 místních organizacích ptalo, zda členové souhlasí se vstupem do vlády za podmínek z návrhů koaliční smlouvy a programového prohlášení. Hamáček by měl rozhodnutí vyhlásit v přímém přenosu v závěru jednání předsednictva, které bude nejprve vyřizovat další agendu. Pokud členové ČSSD v referendu vstup do menšinové vlády ANO schválí, strana obsadí podle dohody s ANO pět ministerstev.

Výkonný výbor KSČM, která by měla případné vládě pomoci ve Sněmovně při hlasování o důvěře, se sejde ráno. Komunisté by mohli probírat smlouvu o toleranci kabinetu, o které jednají s ANO. Dříve své podmínky pro podporu menšinového kabinetu shrnuli do sedmi programových požadavků. Týkají se například prosazení zákona o obecném referendu, zvyšování minimální mzdy, zdanění církevních restitucí či valorizace důchodů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner