Reklama Agrofertu na Čapím hnízdě. Babišova firma prostě makala, aby hnízdečko přežilo

Koláž: Vraťte nám stát!

Premiér Andrej Babiš a jeho nejlepší projekt Čapí hnízdo | FOTO: Koláž: Vraťte nám stát!

Babišovo Čapí hnízdo je skutečné hnízdo, aspoň pokud jde všelijaké podezřelé čachry. Jak připomenul server Neovlivni.cz, policie se o reklamu, kterou na farmě údajně provozoval koncern Agrofert, zabývá už více než rok. Jde o to, že Agrofert neměl mít s Čapím hnízdem nic společného, jenže v době této „samostatnosti“ farmy tam koncern lil velké peníze, bez kterých by podnik nepřežil. Přitom tam reklama neměla žádný smysl. Prostě takový homeopatický přístup k byznysu. Výhodný byl ten kejkl ale pro obě strany. Čapí hnízdo žilo a přežilo a holding si peníze mohl dávat do nákladů a snížit tak daňový základ.

Neovlivni.cz píše: „Redakce Neovlivní.cz nyní zjistila, že policisté jsou přesvědčeni, že inzerci na premiérově víkendovém sídle u Olbramovic skutečně provázely daňové úniky. Nebýt příjmů z inzerce, premiérova farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který jí na výstavbu poskytla banka HSBC. Prakticky všechnu reklamu si na nově vybudované farmě podle vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a dvou znaleckých posudků, s nimiž pracovala policie, zadávaly firmy z holdingu Agrofert. V roce 2010 tvořil příjem z reklam 91 % všech výnosů farmy, o rok později to bylo 81 %, v roce 2012 pak 88,2 % a v roce 2013 to bylo 71 %. Celkem šlo i s rokem 2009 o téměř 300 milionů korun. Jen pro srovnání: Celá volební kampaň hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 stála 84,5 milionu… ‚Informace, které k tomu doposud byly nashromážděny, nasvědčují spáchání trestného činu krácení daně,‘ uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Jeho informace pak potvrdil i další nezávislý zdroj z bezpečnostní komunity.“

FORUM 24

Podezření padá pochopitelně na Andreje Babiše, který byl tehdy předsedou představenstva a generálním ředitelem Agrofertu a Agrofert byl jedním ze zadavatelů té reklamy.

Můžeme se připravit na mocný protiútok Babišových kreativců, který bude veden, kromě všelijakých právních manévrů, také na psychologické rovině. Babiš byl schopen postupně tvrdit, že Čapí hnízdo je to nejlepší, co kdy v životě vybudoval, a pak, že s ním nemá nic společného. Určitý typ lidí mu to spolkne, zatím tak asi třetina českých voličů, takže to zabere. Všechno se přece vybudovalo „pro naše lidi“, a kdyby to Babiš nevybudoval, náš lid by neviděl všechna ta zvířátka, která pan Andrej zachránil a která tam žijí jako v ráji. Předobraz toho, jak si budeme žít všichni, až bude líp. Lid by se bez pana premiéra nemohl osvěžit nákupem tamních poživatin za lidové ceny a všelijak jinak se posílit pro budování a k boji proti temným silám kalouskovské, bakalovské, českotelevizní, opoziční a bruselské reakce.

Celá kauza Čapí hnízdo se ale nějak vleče. Podezřívavější povahy by napadlo, že kdyby byl Babiš jen obyčejný pišišvor, jako jsme my všichni, chudoba u PC a v drůbežárnách, už by se něco stalo. On je ale premiér, zdroje tu jsou, tak se vyšetřuje a vyšetřuje a zvažuje a analyzuje. Kam se hrabou nějaké americké seriály o mnoha set dílech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner