Letos v červnu byla vyhlášena první výherkyně Miss AI, tedy soutěže krásy nereálných žen. Virtuální influenceři se objevují v módních kampaních, a dokonce získávají nabídky od luxusních značek, stejně jako jejich lidské protějšky. Nedávný rozmach technologií umělé inteligence jim navíc dodal až neuvěřitelnou realističnost. Nyní je mnohem těžší rozpoznat, co je skutečné a co falešné.
Podle dubnového výzkumu společnosti The Influencer Marketing Factory sleduje padesát procent dotazovaných alespoň jednoho influencera vytvořeného umělou inteligencí a dvacet dva procent z nich je s virtuálními tvůrci alespoň trochu obeznámeno. Mezi těmi, kdo digitální influencery sledují, jich necelá polovina uvedla, že tak dělají ze zvědavosti ohledně technologií a kreativity, které za těmito tvůrci stojí. Účastníci také sdělili, že falešné influencery sledují, aby se dozvěděli o nových produktech a unikli z reality.
Jednou z nejznámějších virtuálních tvůrkyň je influencerka Lil Miquela. Od svého debutu v roce 2016 nasbírala na Instagramu přes dva a půl milionu sledujících. Objevila se také v reklamách pro luxusní společnosti Chanel a Givenchy a v roce 2019 byla časopisem TIME jmenována jednou z pětadvaceti nejvlivnějších osobností internetu.
Na tvorbu umělých influencerů dokonce existují i firmy. Například start-up s názvem 1337, kterému se říká Leet, má dokonce české kořeny. Jeho spoluzakladatelem je Robin Razska. Tato společnost vyrábí a provozuje online influencery generované umělou inteligencí a někdy vybírá, co zveřejnit, na základě rad skutečných teenagerů.
Společnost 1337 označuje své influencery generované umělou inteligencí jako entity. V současné době uvádí, že provozuje přes padesát entit, z nichž každá je určena jinému publiku. Návrh jednotlivých entit začíná identifikací komunity lidí s určitým zájmem, pro něž je influencer určený. Do procesu tvorby jsou zapojení reální lidé, kteří jej upravují. Těmto lidem říkají tvůrci. Každý z nich je spárován s určitým subjektem, což pomáhá filtrovat špatné obrázky vytvořené umělou inteligencí a vybírat příspěvky odpovídající osobě daného subjektu.
S rostoucí dostupností umělé inteligence vytvářejí společnosti digitální osobnosti, které se ucházejí o nabídky značek. Například v kampani luxusních módních doplňků značky Coach s názvem Find Your Courage (Najdi svou odvahu) se virtuální influencerka Imma vydala na cestu digitálními světy spolu se skutečnými celebritami, mezi něž patří taky rapper Lil Nas X, herečka Camila Mendes, jihokorejský rapper Youngji, japonská modelka Kōki a čínská herečka Wu Jinyan.
Rostoucí popularita influencerů vytvořených umělou inteligencí může vytvářet nové příležitosti pro kreativní vyjádření. Vyvolává ale i obavy z možnosti využití těchto influencerů k šíření dezinformací. Potenciální hrozbu u tohoto typu influencerů vidí i rodiče, kteří hlídají, co jejich děti na sociálních sítích sledují. Více než dvanáct tisíc znepokojených rodičů podepsalo petici, která naléhala na generálního ředitele TikToku Shou Zi Chewa, aby influencery generované umělou inteligencí na platformě jasně označoval. V petici mimo jiné uvedli, že tyto digitální osobnosti vytvářejí extrémní a naprosto nedosažitelné standardy krásy. Většina dětí podle nich nebude vědět, že lidé, kterým se touží podobat, nejsou skuteční.
TikTok i sociální sítě spadající pod společnost Meta proto označují profily či příspěvky, k jejichž vzniku byla použita umělá inteligence. Otázkou zůstává, ostatně jako v celém tématu umělé inteligence, zda jsou tito virtuální influenceři spíše hrozbou, či pomocníkem. Za každým umělým profilem je totiž reálný člověk, jenž jej musel vytvořit a který sleduje své vlastní zájmy.