Řekněme si to jednou provždy. Může alter ego Babiše vyhrát boj s korupcí?

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Luxus zapomenout si nemůžeme dovolit, zvláště pokud jde o osmé výročí razie na úřadu vlády. Do sněmovny letos míří v čele Přísahy jeho hlavní strůjce Robert Šlachta. On sám v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News tvrdil, že postupoval striktně podle zákona. „Konal jsem tak, jak jsem měl,“ řekl Šlachta a dodal, že se nemá zač omlouvat.

Následný vstup profikorupčního hnutí ANO na politickou scénu, dotační a jiné skandály, zakleknutí státu a hladová chapadla nenasytné řepkové mafie ve státní správě jsou panu Šlachtovi ničím.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Souhlas se zásahem na úřadu vlády vyslovil i nejvyšší žalobce Pavel Zeman v Otázkách Václava Moravce, který bezprecedentní taškařici zakuklených samopalníků chápe jako projev rovnosti občanů před zákonem. Ještě odvážnější je Šlachta, který doufá v obdobné policejní zákroky i v budoucnu.

Co skutečně přinesl Šlachtův zákrok?

Pád řádně zvolené vlády ukončený podmíněnými tresty Jany Nečasové a bývalých zpravodajců Páleníka, Kovandy a Pohůnka, které jsou po osmi letech stále nepravomocné. Na tiskovce slavnostně oznamovaný nález desítek kilogramů zlata, které s kabelkami ani politickou korupcí nesouviselo a které je policií stále zadržované. Majitel, podnikatel Luboš Pašek, byl totiž o další rok později obviněn v nijak nesouvisejícím případu laboratoře Chambon. Opravdu byl Šlachtou řízený zákrok v pořádku? Skutečně máme očekávat podobně zpackané akce s přesahem do státní politiky i v budoucnosti?

„S panem Babišem nemáme nic společného,“ sdělil Šlachta, který odmítá možnost, že by jeho Přísaha v budoucnu byla „béčkem“ Babišova hnutí ANO. S ohledem na jeho ostatní veřejná vystoupení jsou tato slova stejně věrohodná jako protikorupční rétorika zděděná po Vítu Bártovi. Jestliže se Přísaha dostane do sněmovny, ocitne se velice pravděpodobně v mocenských sférách Andreje Babiše. Tomu napovídá i nápadně slušné, dokonce pozitivní vyjadřování premiéra Babiše o Šlachtovi.

Můžeme vyhrát boj s korupcí?

Předvolební protikorupční sentiment se táhne naší politickou manéží mnohem déle. Jako první tuto chiméru vypustil Miloš Zeman, slovně bojující proti korupci ODS tak úporně, až s ní uzavřel de facto koaliční smlouvu. Ze slibovaného využití kůže členů ODS sešlo a opoziční smlouvou se korupce dostala na řádově vyšší úroveň. Následující akce Čisté ruce připravila na pět let o svobodu Zemanova ministra Svobodu. Zatímco kmotři a šíbři ODS i ČSSD se chovali podle známého ruka ruku myje, Zeman s Klausem si nad korupcí umyli ruce jako Pilát.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (twitter Andreje Babiše)

Přiznejme si to jednou provždy. Korupci nejde vymýtit, lze ji maximálně omezit. Sebevíce drakonické tresty korupci nikdy a nikde nezrušily. Chceme-li míru korupce snížit, máme pro to jedinou cestu. Oddělit ekonomiku a politiku, tedy minimalizovat zásahy a vliv státu na jakékoliv podnikání. Dokud bude možnost získat výhody prostřednictvím korupce, najde se někdo, kdo se o to pokusí. Netýká se to pouze státem vlastněných podniků, totéž platí o dotacích, státních pobídkách atd.

Jediná cesta pro ponížení korupce je důsledná privatizace. Tato cesta je ale politicky téměř neprůchodná právě pro vedlejší efekty výhodných kšeftíků mezi politickými „bafuňáři“, lobujícími podnikateli a profesionálními korupčníky. A také ta vábná pohádka o potrestání zlotřilců na řadu voličů dlouhodobě působí, tak proč se jí zbavovat.

Vždy je před nějakými volbami

A letos nás čekají nad jiné důležité. Co nám v této souvislosti nedělní pořady přinesly? Podle poslance prozatím opozičních Pirátů Mikuláše Ferjenčíka stačí na pád vlády trafiky a nezdaněné kabelky. Dokonce je mu jedno, byl-li to tehdy puč, nebo ne. Ještě více ale zarazilo, že principiálně nevyloučil spolupráci se Šlachtovou Přísahou.

Kořeny budoucnosti najdeme v minulosti. Na rozdíl od Přísahy Piráti už s námi nějaký čas žijí a Mikuláš Ferjenčík v neděli nechtěně vypustil hned dva pochmurné stíny z pirátské minulosti.

Andrej Babiš ml. a Pavel Šafr ()

Prvním byl autobus, jehož náklad v mentalitě poslance Ferjenčíka uvízl hlouběji, než by se zdálo. Pád vlády vyvolaný neprokázanými politickými trafikami a nezdaněnými kabelkami? Mějme na paměti, že zneužití zpravodajců zatím stále nebylo uzavřeno. Tento pirátský způsob uvažování má s právním státem pramálo společného. Pro nás o to hůře, že součástí Ferjenčíkova uvažování je i pirátskostarostenský protikorupční program. Tato podbízivá předvolební floskule nemá co dělat u strany, která svého předsedu vidí coby budoucího premiéra.

Co ale vyvolává skutečné obavy, je opomíjená a snad i zapomenutá argumentace Pirátů po posledních sněmovních volbách. Tehdy byla naznačena možnost podpory Babišovu hnutí. Tato podpora byla umně skryta za rádoby státnické výzvy k otevření cesty vládě. Vládě sestavené člověkem, o kterém si nikdo nemohl dělat iluze.

Máme se snad obávat povolebního podrazu občanské společnosti od Pirátů? Nebo můžeme doufat ve zdravý úsudek a zmoudření? Snad pouze pan Ferjenčík nechápe, že Šlachta je alter ego Andreje Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]