Řekněte, jakým způsobem jste vydíral zemědělce a přebíral jejich podniky, vyzýval Babiše Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | FOTO: Úřad vlády ČR

Vystoupení Andreje Babiše na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny týkající se zdražování energií si vysloužilo ostrou reakci Mariana Jurečky. Ministr práce a sociálních věcí připomněl některé události z Babišovy minulosti, například situaci, kdy se Babiš ještě jako podnikatel sešel s tehdejším šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martinem Pecinou, který se v té době zabýval obchodem holdingu Agrofert.

Jurečka přítomné poslance překvapil rázností, se kterou své vystoupení začal. „Vy tady říkáte, s kým jste se kdy znal nebo neznal. Já si to vyprošuji, já jsem s vámi husy nepásl. Nechoďte a nevykládejte, jak se známe dlouho,“ řekl ministr směrem k Babišovi. „Že se znáte dlouho s lidmi, se kterými jste dělal svůj byznys, že jste se po nocích po hotelech a benzínkách potkával například s šéfem antimonopolního úřadu, tak tím se klidně chlubte,“ dodal.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Současně Jurečka zasypal šéfa hnutí ANO několika otázkami. „Proč jste se potkával s panem Pecinou po nocích? Proč jste jako šéf Agrofertu tyto schůzky činil? Přišlo vám to normální? Co jste po něm potřeboval?“ ptal se vicepremiér. „Říkejte, jakým způsobem jste vydíral spoustu zemědělců, jak jste přebíral jejich podniky. O tom tady mluvte,“ dodal.

Zároveň se dotkl médií, která Andrej Babiš ovládá. „Tenkrát ještě iDNES byla schopna o tom napsat článek. Dneska už by žádný takový článek nevyšel,“ připomněl nekritické informování deníků z vydavatelství Mafra, které je součástí holdingu Agrofert.

Jurečka také Babišovi vysvětloval, že bohatství tohoto státu vzniká u firem a lidí, kteří poctivě platí daně a neoptimalizují přes korunové dluhopisy. „Jako ministr financí jste chodil a zaklekával na firmy. Na ně jste si troufl, ale sám jste naprosto neeticky zoptimalizoval svoje daně. Co vy tady dneska chcete jako bývalý ministr financí říkat? Dodnes se z toho někteří vzpamatovávají. Vedou soudní spory s finanční správou a ta ty soudy prohrává. Zaplatíte to?“ ptal se předseda KDU-ČSL.

Ministr práce a sociálních věcí se také zajímal o osud téměř dvoumilionové faktury za fotografie a videa exministryně Aleny Schillerové. Tyto finance totiž šly ze státního rozpočtu. „Já myslím, že by bylo fér přijít a říct: ,Ano, bylo to neetické, v rozporu s péčí řádného hospodáře, tak já jako předseda hnutí to zaplatím nebo to zaplatí to hnutí,‘ bylo by to fér. Postavit se k tomu jako chlap,“ sdělil Jurečka bývalému ministerskému předsedovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]