Řekněte #SbohemSoudruzi, burcují umělci. Už nikdy fronty na banány, lákají Čechy k volbám

Jiří Macháček  (Dekomunizace)

Jiří Macháček | FOTO: Dekomunizace

Šestnáct českých osobností se zapojilo do výzvy #SbohemSoudruzi, kterou inicioval spolek Dekomunizace. Cílem Ivy Pazderkové, Barbory Polákové a mnoha dalších je motivovat občany k tomu, aby šli 8. a 9. října k volbám s vědomím toho, že na každém hlasu záleží. Jde totiž o šanci, jak vystrnadit komunisty z Parlamentu České republiky.

„Kampaň jsme spustili proto, že KSČM považujeme za politickou stranu s temnou totalitní minulostí, od níž se nikdy plně nedistancovala. V minulých senátních volbách strana ztratila své pozice a nyní je velká šance, že neuspěje ani v parlamentních volbách. Byl by to ten správný dárek k letošnímu stoletému výročí jejího vzniku. Je důležité jít k volbám, chceme apelovat na všechny voliče, aby to pochopili a hodili svůj hlas některé z demokratických stran. Nevzdávejte se svého hlasu, pokud tak uděláte, může se stát, že dostanou prostor ti, jejichž vlivu na společnost se bojíme nejvíce – extrémní, populistické strany či hnutí s flexibilními hodnotami,“ přibližuje poselství výzvy #SbohemSoudruzi Michal Gregorini ze spolku Dekomunizace.

Společně s producentem Janem Šátavou a režisérem Adamem Vopičkou vytvořili Jiří Macháček, Karel „Kovy“ Kovář, Patricie Pagáčová, Tomáš Hanák, Jitka Schneiderová, David Černý a další videospot Už nikdy fronty na banány, který během pár dní vidělo přes 150 tisíc diváků.

Eric Drooker

„Ta iluze, že se komunistů zbavíme tím, že si zazvoníme klíčema, se nám po letech rozplynula. Jediný možný prostředek, jak se jich nadobro zbavit, jsou volby,“ shrnul Jiří Macháček za všechny účast ve videospotu, v němž účinkují i Zdeněk Suchý, Milan Šteindler, Jan Hájek, David Vávra, Josef Zýka či Eva Salzmannová.

„Komunisté zavírali a odsuzovali k dlouhým trestům a dokonce i k trestům smrti všechny, které považovali za své odpůrce. Ať už to byli skuteční odpůrci, kteří chtěli komunisty svrhnout, ale také třeba jen lidé, kteří si v hospodě postěžovali na hloupost místního funkcionáře. Pronásledovali kněze, mnichy, jeptišky, skauty a sokoly, vojáky, kteří za války bojovali v západních armádách, vzdělané lidi, jako byli učitelé, právníci, vědci, spisovatelé, a samozřejmě bývalé továrníky a úspěšné zemědělce. Ty všechny vyhazovali z práce a posílali je pracovat do továren a dolů,“ zdůrazňuje na svém instagramovém profilu herečka Jitka Schneiderová.

Na své profily na sociálních sítích přidávají tematicky laděné příspěvky i další zúčastnění, kteří uveřejňují fotky v tričkách s nápisem Už nikdy fronty na banány a vyzývají sledující, aby se do kampaně zapojili společně s nimi. Ať už v tematickém tričku, nebo v jiném oděvu, důležité je jít k volbám, zdůrazňuje organizace.

„Nikdy neexistovala a nebude existovat žádná ideální politická strana, se kterou by se dalo bezvýhradně souhlasit. Ale pořád existují strany, se kterými se dá výrazně nesouhlasit. A právě ty mohou dostat prostor, pokud k volbám nepůjdete,“ apeluje na veřejnost Michal Gregorini.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články