Pouhých 24 hodin zbývá prý Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky, než bude muset kvůli nedostatku paliva ukončit svou činnost v Pásmu Gazy. Nafta je potřeba pro generátory elektrického proudu v nemocnicích i jinde, podle izraelské armády je jí ale v oblasti dostatek. Ukázala zásobníky paliva, které podle ní vlastní Hamás, který je za správu Gazy odpovědný.
Humanitární organizace bijí na poplach kvůli blokádě Pásma Gazy. Izrael začal blokovat dodávky elektřiny, paliv a dalšího zboží do pásma Gazy poté, co palestinští teroristé 7. října napadli jeho území a často velice brutálně zabili zhruba 1400 civilistů, včetně žen, dětí a seniorů. Dalších nejméně 200 rukojmí odvlekli do Gazy. Také mezi nimi je řada zranitelných osob. Prozatím propustil 4 osoby. Dvě Američanky a dvě seniorky, jejichž manžely ale nadále zadržuje.
Do oblasti přijely již dva konvoje po dvaceti kamionech s humanitární pomocí, to je však pro zónu s více než dvěma miliony obyvatel jen kapka v moři. Velká nouze panuje pokud jde o dodávky pohonných hmot, které jsou nyní v Pásmu Gazy. Ty jsou potřeba především pro agregáty vyrábějící elektřinu pro nemocnice, a také pro zařízení pro odsolování vody, kterou Izrael podle posledních zpráv dodává jen do jižní části Pásma vyčleněného jako evakuační zóna pro civilisty.
Podle Světové zdravotnické organizace je kvůli nedostatku elektřiny ohroženo 130 předčasně narozených dětí v inkubátorech a přibližně 1000 dalších pacientů s nefunkčními ledvinami, či na podpoře přístrojů. WHO varovala, že nemocnice naléhavě potřebují palivo do generátorů. Podle agentury DPA musela kvůli nedostatku paliva přestat poskytovat část služeb indonéská nemocnice a také nemocnice turecká, která se jako jediná stará o pacienty s rakovinou. Šest nemocnic muselo zavřít úplně.
O kritickém nedostatku paliva hovořil v úterý také Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). „Pokud nedostaneme co nejdříve palivo, budeme nuceni zastavit naše aktivity v Pásmu Gazy zítra v noci,“ napsala na Twitter.
Tlak mezinárodních organizací míří především na Izrael, který obnovení dodávek do Pásma nepřímo podmiňuje propuštěním rukojmích, jež Hamás zadržuje od 7. října. Izraelská armáda reagovala na prohlášení ANRWA leteckými záběry zásobníků s palivem. „Tyto palivové nádrže jsou uvnitř Gazy. Obsahují více než 500 000 litrů paliva. Požádejte Hamás, jestli by vám trochu nedal,“ napsali Izraelci.
Izraelská armáda také musela vyřešit další pokus palestinských teroristů o útok na jeho území. Podle CNN se skupině ozbrojenců podařilo proniknout do jižního Izraele podmořským tunelem, a nacházeli se jižně od izraelského města Aškelon, několik kilometrů od hranic Gazy. Tam ale narazili na jednotku izraelské námořní pěchoty, kteří je zlikvidovali.