Remdesivir je účinný, potvrzuje německá studie. Dostupný by měl být během týdnů či několika měsíců

reopro ARD

Gerd Fätkenheuer v pořadu prvního kanálu německé veřejnoprávní televize ARD | FOTO: reopro ARD

Na onemocnění dýchacího ústrojí COVID-19 způsobované novým typem koronaviru už bude brzy k dispozici lék. Přípravek Remdesivir „budeme mít k dispozici během týdnů či několika málo měsíců,“ potvrdil lokálnímu listu Kölner Stadt-Anzeiger vedoucí infektolog univerzitní kliniky v Kolíně nad Rýnem Gerd Fätkenheuer.

Zmíněný expert, který vede německou studii jistého mezinárodního konsorcia, jež si vytklo za cíl výzkum předmětného preparátu, původně vyvinutého proti ebole, je s dosavadními výsledky spokojený. Kvůli pandemii urychleně zahájená studie je podle něj ve velmi pokročilém stadiu. „Remdesivir je účinný. Prokázali jsme, že tento lék zmírňuje těžký průběh nemoci COVID-19 a zkracuje jej.“ Žádné zásadní vedlejší účinky tým profesora Fätkenheuera nezaznamenal, v tomto ohledu však jeho působení není ještě dostatečně prozkoumané, stejně jako ještě bude třeba určit ideální způsob medikace pro pacienty postižené nemocí COVID-19.

Naději na brzkou dostupnost léku zvyšuje také Fätkenheuerova poznámka o tom, že jeho výroba by měla být snadná. „Podle propočtů jednoho britského kolegy by měl při mírné marži stát přibližně deset eur za desetidenní kúru. Jak draze se ale nakonec bude prodávat, je jiná věc.“

Citovaný profesor zároveň využil pozornosti médií k varování před stále přetrvávajícím nebezpečím. To spatřuje v hrozbě druhé vlny pandemie, která může udeřit s „nesrovnatelně větší razancí“. Proto vyzval k respektování pandemických omezení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner