Reportéři ČT: Andrej Babiš mladší by mohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Jako svědek

Andrej Babiš mladší (archiv F24)

Andrej Babiš mladší | FOTO: archiv F24

Reportéři ČT se tentokrát vrátili ke kauze Andreje Babiše mladšího, který byl podle svých slov unesen na Ruskem okupovaný Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Trestní stíhání syna českého premiéra státní zástupce zastavil – a Česká televize vše zrekapitulovala v reportáži Klecany-Krym-Ženeva. Zaznělo také, že Babiš ml. by i přesto v kauze vypovídat mohl.

„Můj otec chtěl, abych zmizel… kvůli stíhání Čapího hnízda,“ připomíná ČT video serveru Seznam Zprávy z listopadu 2018. Státní zástupce Jaroslav Šaroch na dotazy veřejnoprávního média neodpověděl a toto uvedl sám Babiš: „Já to nechci komentovat, já se vás chci zeptat, jestli ty, kdo vysílali negativní zprávy o mé rodině, se někdy omluví,“ prohlásil.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V reportáži hovořili novináři Jiří Kubík a Sabina Slonková a zaznělo opět i jméno Petr Protopopov. Tedy muž, který jej odvezl na okupovaný Krym. Jeho manželka Dita Protopopová vypracovala zdravotní posudek na Babiše ml. a nyní pracuje pro ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem z hnutí ANO.

„To, co dělám pro vládu a na ministerstvu, vůbec nesouvisí s mou klinickou praxí,“ řekla České televizi s tím, že nemůže vypovídat kvůli mlčenlivosti, jíž nebyla zbavena. Novinář Kubík navíc dodává, že je jasné, že vše, co Protopopovová dělala, vedlo k tomu, aby s Babišem mladším nemohla mluvit policie.

A proč už se Babiš ml. novinářům nikdy neozval? „Nabízí se to, že Andrej Babiš vysvětlil svému synovi a své manželce, že by neměli mluvit,“ uvedla Slonková.

Stíhání Andreje Babiše ml. bylo zastaveno, aniž by jej policie vyslechla. „Policejní orgán se samozřejmě zajímal o vyslechnutí Andreje Babiše mladšího,“ sdělil ČT mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala. Faktem ovšem je, že věc nyní přezkoumá Nejvyšší státní zastupitelsví a může zastavení trestního stíhání zrušit. Právník Petr Toman si ale i tak myslí, že by Babiš ml. mohl vypovídat, i kdyby NSZ rozhodnutí potvrdilo: jako svědek ve věci trestního stíhání svého otce, předsedy vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner