Řeporyjský pomník má tajemství. Hádejte, kdo ho navrhl

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS)  (FB)

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) | FOTO: FB

Pražské Řeporyje se konečně dočkaly. Ve čtvrtek se uprostřed náměstí městské části objevila pamětní deska padlým vlasovcům, kteří pomáhali při osvobozování hlavního města na konci druhé světové války. Následovala ji nerezová socha s miniaturou sovětského tanku, jak starosta Pavel Novotný sdělil deníku FORUM 24, od „neznámého umělce“. Prozatím se spekulovalo o tom, že by jejím autorem mohl být pražský umělec David Černý, oficiálně však nebylo nic potvrzeno.

Jak celé dílo vznikalo, nám však přiblížil sám Novotný v nedávném rozhovoru: „Volal jsem obecnímu právníkovi a říkal jsem, situace je následující: ,Jsem v háji. Nemůžu udělat architektonickou soutěž ani soutěž o návrh. První průšvih. Za druhé, ani korunu od Řeporyjí. Co teď!? Napadla mě jediná cesta z labyrintu, řekni mi, jestli jsem normální… Podle mě musím ukecat superstar, najít někoho, kdo to zaplatí, a musí přiletět na náměstí z vesmíru. A my uděláme: Jé, co to tady stojí? Bereme to do majetku! A nazdar!‘ Souhlasil, že to musí přesně takhle proběhnout,“ uvedl v únoru starosta.

Archiv Novotný
Pamětní deska k pomníku vlasovcům (Archiv starosty)

 

Jelikož se chtěl vyhnout architektonické soutěži, a nemohl tak pro tyto účely sáhnout do veřejných zdrojů, rozhodl se tedy nakonec opatřit peníze na pomník jiným způsobem. A přestože ani samotný tvůrce nebyl představen, originální ztvárnění díla nyní nasvědčuje tomu, že by mohlo jít právě o zmiňovaného Davida Černého, který stojí například za vztyčeným prostředníčkem směrem k Hradu na Vltavě či novější Hlavou Franze Kafky na piazettě za obchodním centrem Quadrio poblíž pražské Národní třídy.

Twitter Pavel Novotný
Starosta městské části Praha-Řeporyje u památníku Ruské osvobozenecké armády složeného z desky a nerezového artefaktu (Zdroj: Twitter MALL.TV)

 

Samotné okolnosti setkání s tvůrcem i donátorem pomníku popisoval v zimě Novotný následovně: „Neznali jsme se. Takže jsem nevěděl, jestli trefím mánii, nebo euforii… Přišel jsem, seděl tam, tak jsem řekl, že mi ten pomník udělá, a ukázal na nedalekého developera s tím, že to zaplatí,“ usmíval se tehdy spokojeně svérázný občanský demokrat.

V současné době je však situace mnohem komplikovanější. Poté, co starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) nechal odstranit sochu sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Bubenči, objevily se informace o možném fyzickém ohrožení pražských politiků ze strany Ruska. To se kromě Koláře a Novotného týká také primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti), který posvětil přejmenování náměstí před ruskou ambasádou v Praze na náměstí Borise Němcova, na památku ruského opozičního politika, který byl v únoru 2015 zavražděn v Moskvě. Vzhledem k informacím o možném ohrožení dostala trojice politiků přidělenou krátkodobou policejní ochranu, o konkrétních podrobnostech však musí kvůli bezpečnostním opatřením mlčet.

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček (FB)

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články