Soud v Petrohradu uvěznil na dva měsíce kněze ruské pravoslavné církve Ioana Kurmojarova. Je obviněn z článku o „fejcích“ o ruské armádě (část 2, článek 207.3 trestního zákoníku). Zpráv o podobných případech přibývá.
Web Nastojaščeje Vremja píše, že řízení bylo zahájeno kvůli videu na Kurmojarovově kanálu na youtube s názvem „Kdo půjde do pekla a kdo do nebe?“ z 12. března 2022. V něm označuje ruskou armádu za agresora, který „napadá, ničí civilisty, sousedy“.
Kurmojarov byl zadržen v Petrohradě a byly mu odebrány dvě ikony, dřevěný kříž a sutana. Podle tohoto článku mu hrozí až 10 let vězení.
Problémy kvůli odporu k současné moci neměl kněz poprvé: „V létě 2020 Kurmojarov kritizoval hlavní chrám ozbrojených sil. ‚Je to další příklad toho, jak se pravoslaví mění v banální pohanství s jeho kapličkami, nebeskými patrony, ikonami ozbrojených složek a chrámy založenými na profesní příslušnosti.‘ Poté patriarcha Kirill zakázal Kurmojarovovi na dva měsíce vykonávat službu ‚kvůli nesouladu s titulem duchovního Ruské pravoslavné církve‘ a ‚dokud se nevyjasní všechny okolnosti nedůstojného chování‘.“
V prosinci 2021 Kurmojarov napsal Vyšetřovacímu výboru Ruské federace prohlášení, v němž žádal ministra obrany Sergeje Šojgua, aby ho postavil před soud. Kněz se domnívá, že fresky zobrazující vojáky Rudé armády a komunistické symboly umístěné v chrámu ministerstva obrany v parku Patriot nedaleko Moskvy urážejí city věřících.
V dubnu 2022 byl zbaven církevní služby. Moskevská diecéze se domnívala, že „vytváří zavádějící informace“ o ruské armádě.
Případů represe proti odpůrcům války přibývá. Web Nastojaščeje Vremja píše o případu obyvateli obce Olovjanaja v Zakavkazsku Pjotru Mylnikovovi. Ten dostal pokutu ve výši jednoho milionu rublů podle paragrafu o “ fejcích“ o ruské armádě (článek 207.3 část 1 trestního zákoníku). Sdělily to internetové stránky regionálního oddělení Vyšetřovacího výboru Ruska.
Mylnikov prý „opakovaně zveřejňoval snímky zfalšovaných textových dokumentů ruského ministerstva obrany a také videa s informacemi obsahujícími záměrně nepravdivé údaje o cílech, úkolech a postupu speciální vojenské operace na Ukrajině,“ upřesnila pro Čita.ru tisková služba Federální bezpečnostní služby (FSB) Zakavkazska. Občan podle orgánů plánoval „vytvořit negativní postoj vůči ruské armádě a ruským státním orgánům obecně“. FSB nevysvětlila, jaké informace v příspěvcích odsouzeného byly nepravdivé.
V polovině dubna se na anonymním kanálu sítě Telegram Žizň menta objevilo video, v němž Mylnikov říká, že si je „vědom své chyby“. Uvedl, že tuto informaci zveřejnil ve své skupině „Ja živu v ruinach“.
Kritika ruské invaze a činnosti ruské armády je riskantní záležitost.
Vladimir Putin podepsal 4. března zákon „o veřejném šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil k ochraně zájmů Ruska a jeho občanů“. Za porušení zákona hrozí občanům pokuta až pět milionů rublů nebo odnětí svobody až na 10 let. Pokud by šíření „fejků“ mělo závažné následky, hrozil by trest odnětí svobody na 10 až 15 let.
První trestní řízení podle článku o „veřejném šíření záměrně nepravdivých informací“ o ruské armádě bylo zahájeno také proti Iljovi Krasilščikovi, bývalému vydavateli časopisu Meduza a bývalému generálnímu řediteli společnosti Yandex.Market a také umělkyni Aleksandře Skočilenko a blogerce Veronice Bělocerkovské.