Republika se vybarví červenobíle. Sokol slaví 160 let svého trvání

Starostka České obce sokolské Hana Moučková představuje grafiku MIchala Škapy (Česká obec sokolská, se souhlasem autora)

Starostka České obce sokolské Hana Moučková představuje grafiku MIchala Škapy | FOTO: Česká obec sokolská, se souhlasem autora

Když 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu, netušili, že právě vdechli život organizaci, která přežije do 21. století a bude ovlivňovat životy mnoha lidí v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i v jiných částech světa. A nešlo jen o ovlivnění v rovině sportovní a fyzické, ale i mravní.

Oslavy potrvají po celý rok a odstartují dnešním slavnostním nasvícením některých budov v Praze i jiných městech. Do sokolské červenobílé kombinace se tak v 17.20 převlékne pražská Žižkovská věž, o deset minut později ji bude následovat hlavní sokolské sídlo – Tyršův dům směrem z Kampy a po dalších deseti minutách se rozsvítí i Petřínská rozhledna. Kromě toho bude nasvícen také Tančící dům v Praze, Nová radnice a most Miloše Sýkory v Ostravě, historická radnice v Liberci, Baťův mrakodrap ve Zlíně, zámek v Přerově či radnice v Uherském Hradišti nebo Jihlavě. Červenobílé budou rovněž některé sokolovny, například v Jihlavě, Prostějově, Příbrami či v Nové Pace.

(Týdeník FORUM)

Během celého tohoto roku se bude Sokol prezentovat novým vizuálem, jemuž bude vévodit jednotící slogan „Už 160 let“. A stejný hashtag bude používat i v komunikaci na sociálních sítích. „Chtěli jsme ukázat, že ač je Sokolu úctyhodných 160 let, tak je v jádru mladý. Vždyť skoro polovina členů je ve věku do osmnácti let,“ říká výkonný ředitel České obce sokolské Marek Tesař.

„Jsem nesmírně hrdá na všechny sestry a bratry, kteří předávají své znalosti a zkušenosti nastupujícím generacím. Právě sportovní všestrannost a cvičení rodičů s dětmi je to, co asi každý z nás zažil a na co rád vzpomíná. A to je to, co náš spolek odlišuje od jiných. Sport pro všechny od dětí po seniory,“ hodnotí současnost starostka České obce sokolské Hana Moučková. Podle jích slov Sokol sice slaví s novými nápady i s úctou k předkům, ale do budoucna se dívá přece jen trochu s obavami.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Ačkoli máme jasně nastavené procesy, plány, máme velkou obavu, a to nejen o Sokol, ale celou společnost. Financování našeho spolku je dlouhodobě nesystémové a ve srovnání se sportovními svazy dramaticky podhodnocené. Zároveň je opravdu kritická situace se zdražením energií,“ naznačuje možné problémy Hana Moučková.

Vzhledem k mimořádnému výročí a také s ohledem na fakt, že za dlouhou historii Sokola s ním spolupracovalo i mnoho známých umělců, rozhodlo se vedení České obce sokolské oslovit jednoho z nejlepších českých streetartových umělců současnosti Michala Škapu, který vytvořil limitovanou edici 160 signovaných grafických listů. Výtěžek z jejich prodeje půjde na rozvoj sokolských jednot. Navíc bude tato grafika na jaře přenesena na zeď Tyršova domu směrem z Újezdu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]