Republikáni chtějí po útoku v Kábulu Bidenovu hlavu. To by ale muselo odstoupit několik prezidentů

Americký prezident Joe Biden (Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Smrt třinácti amerických vojáků po teroristickém útoku u kábulského letiště vyvolala další debaty, co všechno v americkém postupu selhalo a kdo za to nese odpovědnost. Terčem kritiky je pochopitelně nejviditelnější postava americké politiky, prezident Joe Biden. Republikáni už volají po jeho odstoupení. Má to ale nějaký racionální základ?

„Měl by Biden odstoupit nebo být odvolán kvůli svému postupu v Afghánistánu? Ano,“ napsala ve čtvrtek krátce po poledni na twitteru bývalá velvyslankyně OSN Nikki Haleyová.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Nyní je nade vši pochybnost jasné, že nemá ani schopnosti, ani vůli vést,“ napsal ve čtvrtek odpoledne na twitteru senátor za stát Missouri Josh Hawley. „Musí odstoupit.“

Senátorka z Tennessee Marsha Blackburnová zašla ještě dál. „Je čas na zodpovědnost, počínaje těmi, jejichž selhání při plánování umožnilo tyto útoky uskutečnit,“ uvedla v prohlášení. „Joe Biden, Kamala Harrisová, Antony Blinken, Lloyd Austin a Mark Milley by měli odstoupit nebo čelit impeachmentu a odvolání z funkce.“

Na stránkách CNN.com ale politický komentátor Chris Cillizza uvádí dva důvody, proč mu taková provolání připadají směšná:

„1. Není to tak dávno, kdy by ŽÁDNÝ politik ani neuvažoval o tom, že by veřejně vyzval k odstoupení prezidenta, dokud se ještě počítají americké oběti. Považovalo by se to za odporné – hrát si na politiky v den, kdy jsme všichni v první řadě Američané a až v druhé řadě členové politické strany. Jednou z mnoha hranic, které Donald Trump zbořil, byla právě tato; nyní není žádných zábran politizovat smrt Američanů na zahraniční misi. Vše je nyní politické od okamžiku, kdy se to stane.

2. Opravdu si poslanci, kteří volají po Bidenově rezignaci, myslí, že tragédie, která se stane – ať už v této zemi, nebo v zahraničí – je důvodem k rezignaci? Podle tohoto měřítka měl George W. Bush odstoupit 12. září 2001. Franklin Delano Roosevelt měl odstoupit po Pearl Harboru. Bill Clinton měl odstoupit po bombovém útoku v Oklahomě.

Ano, prezidenti musí nést odpovědnost, když se za jejich dohledu stanou hrozné věci. Dlužíme lidem, kteří zemřeli, abychom vyšetřili, proč se to stalo, zda se tomu dalo zabránit a jak zabránit tomu, aby se to opakovalo. Ale myšlenka, že prezident musí odstoupit okamžitě po tragické události, jaká se stala ve čtvrtek v Afghánistánu, je směšná.“

Chris Cillizza považuje bleskové výzvy k Bidenově odstoupení za příznak úpadku politické kultury a důsledek působení Donalda Trumpa, který své příznivce takovému chování naučil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]