Na konečné výsledky amerických voleb bude ještě třeba si počkat a třeba v Senátu se možná o většině rozhodně až v prosinci, protože souboj v Georgii nejspíš poputuje do druhého kola. Nicméně už teď lze říci, že republikáni neuspěli tak, jak doufali a jak by se s ohledem na povahu poločasových voleb a současnou obtížnou ekonomickou situaci dalo čekat.
V některých obvodech vyhranění kandidáti podporovaní bývalým prezidentem nezvítězili a je tak pravděpodobné, že republikánská většina ve Sněmovně nebude nijak velká. Strana navíc bude muset nějak vyřešit rozkol mezi sílícím protrumpovským křídlem a zbytkem strany. To navíc v situaci, kdy se zdá, že Trump může kandidátům pomoci v primárkách, ale ve všeobecných volbách v nevyhraněných obvodech může být spíš přítěží.
Jak už bylo řečeno, výsledky nejsou definitivní, ale už teď je potvrzené, že se demokratům podařilo v Pensylvánii získat senátní křeslo, které doposud drželi republikáni. Teoreticky se jim tak otevírá šance většinu v horní komoře Kongresu mírně navýšit. Vyloučit se ale nedá ani to, že republikáni Senát přeci jen naopak ovládnou. Rozhodnou souboje ve třech státech, ve kterých jsou zatím výsledky příliš těsné, a v Georgii se nejspíš mezi demokratem Warnockem a republikánem Walkerem rozhodne dokonce až ve druhém kole v prosinci. Ani jeden totiž nejspíš nezíská přes polovinu hlasů.
I tak ale výsledek z Pensylvánie ukazuje, že červené vlna, ve kterou republikáni doufali, se s největší pravděpodobností nedostavila. Právě v Pensylvánii také v 6. sněmovním obvodě prohrál Trumpem podpořený kandidát Guy Ciarrochi. Právě tento obvod byl přitom jedním z těch, které měli republikáni velkou šanci získat. Měl být součástí oné červené vlny, ze které ale nakonec může zbýt jen vlnka. Ciarrochimu v primárkách podpora bývalého prezidenta pomohla, ale ve všeobecných volbách mohla být naopak kontraproduktivní.
Boj o republikánskou soudržnost
Jenže právě fakt, že Trump v primárkách podpořil s úspěchem rekordní počet kandidátů, z nichž mnozí kandidovali v jasně republikánských obvodech, bude teď pro stranu představovat problém. Bývalý prezident na jednu stranu upevnil svůj vliv, ale na druhou stranu u zbytku strany posílí obavy, že pro vítězství ve všeobecných volbách se stal přítěží. Trump sice přilákal na předvolební mítinky mnoho voličů, ale místo kandidátů a kandidátek na nich hlavním tématem byly stesky a lži o ukradených volbách v roce 2020 a o mnoha právních problémech, kterým bývalý prezident čelí.
To je něco, co dobře funguje na základnu jeho věrných voličů, ale nezávislí voliči a i určitá část republikánů chce od strany řešení současných problémů a vizi do budoucna, a nikoliv sebelítost a stesky. Republikánská strana je tak v pozici, kdy se pro její vyhlídky na volební vítězství Trump stává přítěží, ale zároveň pro ni bude extrémně obtížné se jej zbavit, pokud by se sám nerozhodl odejít do politického důchodu, což se ovšem neočekává. Pokud se o republikánskou nominaci v roce 2024 rozhodne ucházet Ron DeSantis, který na Floridě obhájil pozici guvernéra, čeká nás nejspíš zajímavý a vypjatý souboj.
Bude pomoc Ukrajině pokračovat?
Ovšem nejde jen o personální otázky. Republikáni se mohou začít štěpit na tématu pomoci Ukrajině. Poslední balíček byl schválen i s výraznou pomocí jejich zástupců a zástupkyň ve Sněmovně, ale zároveň jich 57 hlasovalo proti. Po volbách počet odpůrců vzroste, ale ne tolik, aby představovali většinu. Pokud bude republikánská převaha v dolní komoře jen malá, pak budou moci demokraté pořád pomoc Kyjevu prohlasovat i přes odpor trumpovského křídla.
Potíže tak čekají spíš Kevina McCarthyho, který by se rád stal předsedou Sněmovny. Ten bude muset najít způsob, jak stranu sjednotit, a čím menší většinu bude mít k dispozici, tím to pro něj bude těžší. On sám je především pragmatik, ale trumpovské křídlo mu třeba může začít vyčítat, že po útocích na Kapitol mluvil o tom, že by měl Trump rezignovat. Republikáni tak v mnoha ohledech utrpěli výhru, která jim přináší víc problémů než příležitostí.