Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan hodlá na plénu předložit návrh zákona, jenž by z bezpečnostních důvodů pozastavil americký program přijímání uprchlíků ze Sýrie a Iráku. Prezident Barack Obama na plánu přijmout příští rok 10.000 syrských imigrantů trvá a odsoudil hysterii, která podle něj nyní v debatě kolem uprchlíků panuje. Oznámil rovněž, že bude případný republikánský zákon vetovat. Republikáni ani demokraté nejsou v názoru na pokračování programu jednotní.
Ve Spojených státech po pátečních teroristických útocích v Paříži sílí odpor vůči Obamovu plánu. Staví se proti němu zejména republikáni a také většina amerických guvernérů. „Program bude přerušen, dokud nebude zajištěno, že uprchlíci přicházející do USA nejsou bezpečnostní hrozbou,“ řekl Ryan a vyzval kongresmany k přijetí normy. Zároveň ujistil, že prověrky nebudou v žádném případě diskriminovat muslimy kvůli jejich náboženskému přesvědčení. Někteří republikáni přitom navrhovali přijímat pouze syrské křesťany.
Rovněž republikánský vůdce senátní většiny Mitch McConnell je aspoň pro dočasné zastavení přijímání syrských uprchlíků. Ryan prohlásil, že „zajistit bezpečnost je lepší než později litovat“, a McConnell řekl, že je třeba program přijímání pozastavit, „protože Američany znepokojuje, že by se do USA mohli dostat teroristé“. Se zpřísněním výběru souhlasí i vůdce demokratické menšiny v Senátu Harry Reid.
Republikáni se pokoušejí přesvědčit pro podporu návrhu i své demokratické kolegy ve sněmovně, podle amerických médií však nejsou příliš úspěšní. Většina demokratů hodlá podle portálu Politico.com hlasovat proti návrhu, na čemž se shodli během jednání svého klubu.
Ani samotní republikáni však nejsou v postoji k uprchlíkům zcela jednotní. Někteří členové strany podle agentury AP upozorňují, že právě nevstřícnost vůči imigrantům a menšinám výrazně přispěla k jasné porážce v minulých prezidentských volbách. „Zavřít jim dveře by bylo podobné, jako když prezident Roosevelt neposkytl Židům útočiště v USA během éry nacistického Německa. Kam mohou jít?“ prohlásil podle AP republikán Alfonso Aguilar, který je jedním z politiků pokoušejících se zatraktivnit Republikánskou stranu pro voliče z menšinových skupin.
Podle ministra vnitřní bezpečnosti Jeha Johnsona je důležité, aby byl výběr „prováděn pečlivě a důkladně“.
Prezident Obama podle agentury AFP ve filipínské metropoli Manile odsoudil „hysterii“ a „přehánění rizik“, která podle něj v USA panují vůči uprchlíkům. Bílý dům mezitím oznámil, že jeho zástupci o uprchlickém programu telefonicky hovořili s 34 guvernéry. Ujistil, že Obamovou „hlavní prioritou je bezpečnost amerického lidu“ a že uprchlíci budou podrobeni co nejpřísnějším kontrolám. K výběru Obama řekl, že prověřování uprchlíků je už nyní přísné a že než jsou přijati do USA, trvá to často 18 i 24 měsíců.
Republikáni ve Sněmovně reprezentantů už v pondělí naznačili, že se pokusí plán prezidenta Baracka Obamy překazit tím, že neumožní Bílému domu prosadit do federálního rozpočtu peníze potřebné k uskutečnění tohoto kroku.
Podle Bílého domu by s sebou nový zákon přinesl „zbytečné a nepraktické požadavky“, které by poškodily úsilí pomoci jedněm z nejvíce zranitelných lidí na světě. Prezident bude proto nařízení o zpřísnění kontrol iráckých a syrských uprchlíků vetovat.
Od roku 2011, kdy začaly boje v Sýrii, přijaly USA celkem 2500 Syřanů, z nichž zhruba polovina jsou děti a jen dvě procenta tvoří mladí muži, které by bylo možné považovat za potenciálně nebezpečné.