Restaurace kvůli EET skutečně zdražily, prokázal statistický úřad

Ilustrační foto. (jaknaetrzby.cz)

Ilustrační foto. | FOTO: jaknaetrzby.cz

Tvrzení Andreje Babiše o tom, že elektronická evidence tržeb nebude mít dopad na zákazníky, se ukazují jako nepravdivá. Podle Českého statistického úřadu se totiž po zavedení EET zvýšily ceny v restauracích, které nástroj ministra financí postihl. Průměrně se jedná zhruba o tři procenta. Hosté si tak připlatí za svíčkovou, víno, colu nebo i kávu.

Restauratéři podle průzkumu zdražili jídla o několik korun, za pivo si zákazník připlatí necelou korunu. Jak informuje server Aktuálně.cz, běžně není změna cen směrem nahoru v prosinci běžná. „V prosinci se ceny za jídlo v restauracích obvykle nemění,“ potvrdil analytik společnosti Deloitte David Marek.

V praxi to znamená, že například populární svíčková stoupla z 70,18 koruny na 73,64, za guláš si v průměru host připlatí korunu, rybí filé podražilo téměř o tři koruny. Podle statistického úřadu si na populární obědové menu lidé musejí připravit o dvě koruny víc.

Nárůst se kromě potravin projevil i u alkoholických nápojů. Kromě zmíněného piva se dotkl i vína. Dvě deci červeného zdražily z 34,70 na 35,87 koruny a dvě deci bílého z 33,48 na 34,67 koruny. Nealkoholické nápoje jsou nyní dražší o zhruba 3 procenta. Například Coca-Cola stojí o 3,8 procenta více a klasický „turek“ o 2,7 procenta.

Překvapivě došlo i zlevnění, a to u fastfoodů. Párek v rohlíku i grilované kuře si nyní mohou občané koupit za nižší cenu. Je zajímavé, že obě tyto komodity hojně do prodejen rychlého občerstvení dodává Babišův zemědělský koncern Agrofert.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]