Nejvyšší správní soud v polovině týdne zrušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého měli do provozoven stravovacích služeb zakázán vstup lidé bez dokončeného očkování nebo po prodělané nemoci. Ve stejný den pak vláda oznámila, že neočkované do hospod a restaurací pustí od 9. února. Personál už zároveň nebude muset kontrolovat tzv. covidové pasy. Redakce deníku FORUM 24 proto oslovila některé restauratéry. Ti většinou rozhodnutí vítají, zatím jsou však skeptičtí.
„Rozhodnutí vnímám samozřejmě pozitivně a rád bych věřil, že se tímto zlomilo prokletí a že již bude lépe. Několik restaurací v okolí už skončilo a ty, co to přečkaly, mají šrámy na účtu i na duši,“ popsal například Daniel Mucha, manažer známého pražského podniku Blue Wagon.
Podobně to vidí také manažer restaurace Potrefená husa Martin Houška. „Doufáme, že se tím obsazenost opět zvýší. Mnoho našich zákazníků si ale bohužel zvyklo konzumovat jídlo v krabičkách a tuto službu využívají, i když jsou plně očkováni, což je smutné,“ prozradil.
„Tímto rozhodnutím se pro některé podniky určitě zvýší jejich návštěvnost, pro restaurace v centru Prahy asi zatím stále méně. V těchto restauracích bude zvýšení návštěvnosti až s rozvíjejícím se cestovním ruchem a možností více cestovat bez stávajících omezení,“ upozornil spolumajitel pivovaru a stejnojmenné vyhlášené restaurace U Fleků Ivo Brtník.
Jeho obavy sdílí také Daniel Mucha, podle kterého stále v hlavním městě chybí čilejší cestovní ruch. „Ten je nepochybně pro gastronomii, minimálně v širším centru, nedílnou součástí příjmu. Tato informace však může i přes hranice rozhýbat stagnující cestovní ruch i v současné době, typické nízkou návštěvností Prahy,“ dodal manažer pražského podniku.
Jak hluboce se podepsala epidemie na restauračním byznyse v Česku, dokazuje průzkum společnosti Storyous, který loni v prosinci zveřejnil web Aktuálně.cz. Kvůli nejrůznějším protikoronavirovým opatřením klesaly nejen tržby, ale i průměrná návštěvnost podniků. Ve druhé polovině listopadu to bylo až o polovinu v porovnání se stejným obdobím v roce 2019, kdy jsme o koronaviru ještě neměli ani tušení. Z dat tako vyplývá, že průměrná tržba klesala i během posledních měsíců. Oproti konci října, kdy restrikce ještě neplatily, klesla průměrná tržba na podnik přibližně o čtvrtinu a návštěvnost se snížila o 20 procent. V případě porovnání s předcovidovým rokem 2019 je to dokonce téměř o 50 procent.
Vláda pustí neočkované do restaurací
„Nejvyšší správní soud již v minulosti uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nemá oporu pro omezování tohoto typu provozoven v tzv. pandemickém zákoně, nejde-li o technická opatření, jako je například používání dezinfekce či rozmístění míst k sezení. Jejich činnost by ministerstvo mohlo omezit jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nicméně to jen vůči osobám podezřelým z nákazy,“ vysvětlil důvody zrušení mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví předseda senátu Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš.
Soud již v minulosti uvedl, že podezřelým z nákazy nemůže být každý. To by podle něj bylo přípustné jen tehdy, pokud by bylo možné považovat celou Českou republiku za tzv. ohnisko nákazy, což by však muselo ministerstvo zdravotnictví tvrdit a prokázat.
Soudci nechali opatření v platnosti ještě týden, platit tak přestane ve středu 9. února. Od stejného dne však vláda zrušila povinnost prokazovat se covidovým certifikátem v restauracích, službách a na akcích. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že jeho kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků. „Rozhodnutí soudu to pouze o několik dní urychlilo. Nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie naší vlády v boji s covidem,“ prohlásil premiér.