Řetězové e-maily stále šíří hoax Superstát na obzoru

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

I po dvou letech se e-maily stále šíří dezinformace o údajném vzniku „superstátu“ pod taktovkou EU, USA a NATO. Jako důkaz je předkládán dva roky starý článek uveřejněný státní televizí Polska TVP INFO. 

Samotný fakt, že jde o dva roky starý dokument a dosud nebyly podniknuty jakékoliv kroky, je dostatečným důkazem k tomu, že se skutečně nic takového nechystá. 

Absolutním nesmyslem je, že se jedná o společný dokument EU, NATO a USA. Dokument je pouze jakýmsi pracovním dokumentem dvou ministrů zahraničí. Zpracoval ho tehdy úřad ministra Franka Waltera Steinmeiera a také úřad Jeana-Marca Ayraulta. Frank-Walter Steinmeier je v současné době prezidentem Německa a nemá přímé pravomoci, jakkoliv ovlivňovat politiku EU. Ani Jean-Marc Ayrault v současné době již není ministrem zahraničí. 

Co obsahuje skutečně dokument? 

Realita je jiná. Dokument není vyhlášením Evropského superstátu ani aplikací Nového světového řádu, nýbrž obecným návrhem společné strategie v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Plné znění dokumentu naleznete zde (anglicky).

Lajkit dezinterpretuje a straší. Nejedná se ani o NWO, ani o přípravu na válku. Pomineme, že se jedná o článek anonymní a označuje vládu za „protektorátní“, to není až tak podstatné. Důležité je, že prostudujete-li si zmíněný dokument strategie, záhy zjistíte, že se o žádné velké drama nejedná.

A také není od věci přečíst si něco o systému rozhodovacího procesu v EU. V žádném případě nejde o něco, co zlá EU někde potajmu „upeče“ a pak nám prostě přikáže.

Co tedy návrh skutečně obsahuje?

  • Spolupráci armád suverénních států.
  • Výměnu zpravodajských informací a koordinaci činností státních zpravodajských služeb.
  • Vytvoření společné námořní síly.
  • Společnou ochranu Schengenského prostoru.
  • Rozšíření pravomocí evropského žalobce na organizovaný zločin (zlepšení mezinárodní součinnosti, podmíněno úpravou národních trestních zákonů).
  • Odstranění daňových zvýhodnění (tzv. daňových rájů) v rámci EU.

Dokument jako první v ČR začal šířit dezinromační web Lajkit a AC24. Blíže se dokumentu věnoval již v roce 2016 Petr Nutil z projektu Manipulátoři.cz, s nímž na seriálu věnovaném manipulacím, který vzniká za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, pracujeme.

TEXT Z ŘETĚZOVÉHO E-MAILU