Řetězový e-mail: Demonstranti z Letné jsou prý proti lidu a Listopad byl tragédie

Eric Drooker

Řetězové e-maily stále chodí do statisíců schránek českých (nejen) seniorů. Jedním z jejich témat je zpochybňování odkazu 17. listopadu 1989, snaha vyvolat dojem, že sametová revoluce byla pro naši zemi tragédií a že jsme „rozkradená země“, kterou nyní navíc podvracejí demonstrace Milionu chvilek pro demokracii.

V jednom z e-mailů, který aktuálně koluje na internetu, cituje autor údajnou pamětnici listopadových událostí Lenku, které mělo být v roce 1989 osmadvacet let. Žena prý chodila demonstrovat a byla ráda, že se mění režim, teď toho ovšem lituje. Jedná se o typický narativ řetězových mailů – snaha vyvolat dojem, že přímý účastník změnil názor díky autentickým zkušenostem.

„Brzy mi spadly růžové brýle (někomu dodnes ne), a dnes je jasné, o co šlo. Šlo o majetky pro kolaboranty, kolaborantskou šlechtu, církve a sudeťáky. O prolomení Benešových dekretů. Od začátku šlo o zničení Československa, továren a podniků konkurujících těm západním, o rozdělení naší země na dvě malé bezbranné zemičky,“ fabuluje autor e-mailu.

Lenku prý „varovala babička, že tu bude vládnout hrstka bohatých“. „Babička zažila první republiku, 2. světovou válku a celé období až do „sametu“, takže věděla, o čem mluví. Dnes zase mně nevěří moje děti, že ti, kdo dnes chodí na Letnou, jdou řvát jen za práva boháčů a za to, aby dosavadní korytáři a zlatá mládež nepřišli o svá koryta,“ stojí v textu.

Je zjevné, že kombinace snahy shodit znovunabytí svobody i dnešní snahu tuto svobodu bránit autorovi velmi leží na srdci. Urážky proto pokračují: „Na Letné řvou postavy stojící proti lidu, ne s lidem. Oni lid nenávidí, protože nevolí jejich loutky zaprodané západním loutkářům. Letná – milion chvilek nenávisti, pražská kavárna, sluníčkáři, předskokani z pódií a tyjátrů – všichni jedno jsou: pátá kolona.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jazyk e-mailu se příliš neliší od Rudého práva. Píše se zde o „rozvracečích státu“, „rozkradačích“, o „hysterické kampani“ a také o tom, že nám vládne například exekutorská mafie nebo ti, kdo zničili zdravotnictví, školství, kulturu a tradice.

„Nečekali jsme, že soudy budou pracovat ve prospěch šlechty, kterou zrušil a zakázal už Masaryk, že budou vydávat majetky kolaborantům a že se tu začnou vyzdvihovat sudeťáci. Myslím, že nikdo z nás nečekal ani to, že tu bude pátá kolona rozvracečů státu, kteří beztrestně sprostě uráží nejdemokratičtěji (protože přímou volbou) zvoleného prezidenta republiky. A že na Letné v dnešní době budou za ,demokracii‘ demonstrovat ti, kteří vše, co jsem tady vyjmenovala, zavinili, nebo tomu napomáhají. A že tam nejvíc budou řvát ti, kteří ani neví, co to demokracie je. A přitom demokracie znamená VLÁDA LIDU,“ stojí v e-mailu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]