Právě vyšlo nové číslo časopisu Revue FORUM. K sehnání je v trafikách a nebo na e-shopu www.revueforum.cz. Toto číslo je věnováno tomu, že kriminání kauzy spojené s předsedou vlády Andrejem Babišem záhadně mizí. To může znamenat ohrožení principu právního státu. Zajistěte si toto důležité vydání!

Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu vážný případ týkající se premiéra Babiše. Po kauze výhodného nákupu korunových dluhopisů jde podle zjištění deníku FORUM 24 o související prodej podezřele předražených akcií jeho firmy Profrost holdingu Agrofert. K odložení přitom došlo po jmenování nového vedení elitního policejního útvaru.

V té samé době probíhá soustředěný nátlak na policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který mána starosti kauzu Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš k tomu používá svá média, ale nyní i policii, a to včetně Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterou se mu v loňském roce podařilo ovládnout.

Profrost, korunové dluhopisy, Čapí hnízdo, to všechno jsou kauzy, jejichž osud rozhodne o tom, zda v České republice ještě máme právní stát pro všechny. Nové skutečnosti, včetně aktuálního dění v Národní centrále proti organizovanému zločinu, si můžete přečíst v aktuálním vydání Revue FORUM, které je od pondělí 11. února na stáncích a samozřejmě také ZDE.

Na co dalšího se můžete těšit? Například na rozhovor s profesorem Janem Sokolem, mj. o přímé volbě prezidenta. „Společnost to polarizuje, nedá se to odvolat ani napravit. U voleb to možné je, u referenda ne. Když se toho chytí ctižádostivý člověk, komplikuje život vládě. Přitom to, co potřebujeme, je především vláda, která něco dělá a nese za to nějakou zodpovědnost. Prezident s ní má být jedna ruka. Přímo volený prezident ale chce mít takovou vládu, jakou si sám představuje, a často se ji snaží oslabit. Volební kampaň je nákladná a strašně náročná. Mohou ji tedy absolvovat jen lidé velice ctižádostiví, kteří mají hodně peněz,“ říká.

Hovořili jsme také s režisérem Davidem Drábkem. Co zaznělo? „Toho starého muže tam pasou Mynář s Nejedlým a drží ho tam v pocitu důležitosti jenom proto, aby mohli dělat svůj byznys,“ zhodnotil osazenstvo Pražského hradu.

Mezi naše tradiční rubriky patří rozhovor s novinářem – tentokrát se Zuzanou Vlasatou z Deníku Referendum. Jasně shrnula Babišovo působení: „Mě coby reportérku zajímalo, jak to vypadá v Babišových firmách, když tvrdil, že chce řídit stát jako firmu. Viděla jsem konkrétní podniky a mluvila s lidmi, kteří v nich pracují, nebo s lidmi, kteří s Babišem obchodovali. Neustále se opakoval příběh o tom, jak Babiš přišel, nekalým způsobem získal firmu, zničil životy několika lidem, kvalita produkce šla dolů, zaměstnanecké poměry také. Umíte si asi představit, jaký to má vliv na celkové poměry v regionech. A v kontextu celé země to souvisí i s kvalitou demokracie.“

To ale samozřejmě není všechno. Hlavním tématem Revue FORUM je obrana liberálního konzervatismu a nutnost obnovy demokratické pravice v textech Pavla Šafra, Petra Fialy nebo Fratiška Mikše. Mluvili jsme také s Milanem Caisem o třicátém výročí založení skupiny Tata Bojs, můžete si přečíst recenzi filmu Kursk nebo příběh spisovatele Salmana Rushdieho.

Revue FORUM objednávejte ZDE nebo se ptejte se vašich trafikách!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora