Revue FORUM: Babišovy kauzy někdo zametá pod koberec. Premiérovy problémy záhadně mizí

(Revue FORUM)

FOTO: Revue FORUM

Právě vyšlo nové číslo časopisu Revue FORUM. K sehnání je v trafikách a nebo na e-shopu www.revueforum.cz. Toto číslo je věnováno tomu, že kriminání kauzy spojené s předsedou vlády Andrejem Babišem záhadně mizí. To může znamenat ohrožení principu právního státu. Zajistěte si toto důležité vydání!

Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu vážný případ týkající se premiéra Babiše. Po kauze výhodného nákupu korunových dluhopisů jde podle zjištění deníku FORUM 24 o související prodej podezřele předražených akcií jeho firmy Profrost holdingu Agrofert. K odložení přitom došlo po jmenování nového vedení elitního policejního útvaru.

V té samé době probíhá soustředěný nátlak na policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který mána starosti kauzu Čapí hnízdo. Premiér Andrej Babiš k tomu používá svá média, ale nyní i policii, a to včetně Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterou se mu v loňském roce podařilo ovládnout.

Profrost, korunové dluhopisy, Čapí hnízdo, to všechno jsou kauzy, jejichž osud rozhodne o tom, zda v České republice ještě máme právní stát pro všechny. Nové skutečnosti, včetně aktuálního dění v Národní centrále proti organizovanému zločinu, si můžete přečíst v aktuálním vydání Revue FORUM, které je od pondělí 11. února na stáncích a samozřejmě také ZDE.

Na co dalšího se můžete těšit? Například na rozhovor s profesorem Janem Sokolem, mj. o přímé volbě prezidenta. „Společnost to polarizuje, nedá se to odvolat ani napravit. U voleb to možné je, u referenda ne. Když se toho chytí ctižádostivý člověk, komplikuje život vládě. Přitom to, co potřebujeme, je především vláda, která něco dělá a nese za to nějakou zodpovědnost. Prezident s ní má být jedna ruka. Přímo volený prezident ale chce mít takovou vládu, jakou si sám představuje, a často se ji snaží oslabit. Volební kampaň je nákladná a strašně náročná. Mohou ji tedy absolvovat jen lidé velice ctižádostiví, kteří mají hodně peněz,“ říká.

Hovořili jsme také s režisérem Davidem Drábkem. Co zaznělo? „Toho starého muže tam pasou Mynář s Nejedlým a drží ho tam v pocitu důležitosti jenom proto, aby mohli dělat svůj byznys,“ zhodnotil osazenstvo Pražského hradu.

Mezi naše tradiční rubriky patří rozhovor s novinářem – tentokrát se Zuzanou Vlasatou z Deníku Referendum. Jasně shrnula Babišovo působení: „Mě coby reportérku zajímalo, jak to vypadá v Babišových firmách, když tvrdil, že chce řídit stát jako firmu. Viděla jsem konkrétní podniky a mluvila s lidmi, kteří v nich pracují, nebo s lidmi, kteří s Babišem obchodovali. Neustále se opakoval příběh o tom, jak Babiš přišel, nekalým způsobem získal firmu, zničil životy několika lidem, kvalita produkce šla dolů, zaměstnanecké poměry také. Umíte si asi představit, jaký to má vliv na celkové poměry v regionech. A v kontextu celé země to souvisí i s kvalitou demokracie.“

To ale samozřejmě není všechno. Hlavním tématem Revue FORUM je obrana liberálního konzervatismu a nutnost obnovy demokratické pravice v textech Pavla Šafra, Petra Fialy nebo Fratiška Mikše. Mluvili jsme také s Milanem Caisem o třicátém výročí založení skupiny Tata Bojs, můžete si přečíst recenzi filmu Kursk nebo příběh spisovatele Salmana Rushdieho.

Revue FORUM objednávejte ZDE nebo se ptejte se vašich trafikách!