Rezervační systém měl své potíže, hodnocení je ale předčasné, říká Hamáček

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČSSD

Funkčnost rezervačního systému na očkování proti nemoci covid-19 by se podle vládní dohody měla vyhodnotit po 14 dnech fungování. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj měl systém při pátečním startu „své potíže“, po několika dnech je však příliš brzy na celkové hodnocení.

Systém v pátek vykazoval několik problémů. Například PIN kódy pomocí SMS, bez kterých se rezervace nedala dokončit, chodily se zpožděním. První volné termíny pro očkování proti covidu-19 byly po hodině obsazeny. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritiku systému od začátku odmítal a tvrdil, že jde o dezinformace. Hamáček dnes na tiskové konferenci v pražském sídle ČSSD uvedl, že při startu „měl systém své potíže“.

Ministerstvo vnitra podle Hamáčka uplatnilo k funkčnosti systému některé připomínky. „Nebyly přijaty a vypořádány,“ konstatoval. Je rád, že kabinet spolu s vakcinační strategií přijal usnesení, aby ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravil do dvou týdnů od spuštění systému vyhodnocení jeho fungování.

Po 14 dnech bude podle ministra vnitra prostor pro případné úpravy. „Nemá to cenu hodnotit po dvou dnech. Já s překvapením sledoval, jak celá opozice už tři hodiny po startu věděla, že je vše špatně a jak by to dělali jinak,“ uvedl. Systém by se měl po 14 dnech „pilotního provozu“ vyhodnotit a doladit.

Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla dnes ráno ČTK sdělil, že na očkování se dosud zaregistrovalo 155.389 lidí starších 80 let. Z toho 45.655 seniorů si rezervovalo i termín. Seniorů nad 80 let žije v ČR zhruba 441.000. Babiš o víkendu řekl, že Dzurillu navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. „Medaile se rozdávají až po bitvě. Až tu epidemii zvládneme, tak můžeme rozdávat medaile. Pokud bude za co,“ prohlásil Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]