V Bahrajnu byla zadržena významná postava opozice Sheikh ‘Ali Salman, generální tajemník hlavní opoziční skupiny  al-Wefaq – Národní islámské společnosti. Soud měl začít 28. ledna v hlavním městě Bahrajnu Manama. Obviněnému byla odepřena možnost propuštění na kauci, a ve vazbě tak zůstane nejméně do 25. února.

Sheikh ‘Ali Salman byl zatčen 28. prosince po výslechu pracovníky ministerstva vnitra v souvislosti s výroky, které pronášel v letech 2012 – 2014. Obviněn byl za údajné podněcování změny politického systému násilím, hrozbami a z veřejného podněcování k nenávisti a opovrhování. To prý způsobilo narušení veřejného pořádku a došlo k podněcování k porušování zákona a k urážení ministerstva vnitra.

Nedlouho před zadržením, 26. prosince, měl projev, ve kterém mluvil o odhodlání opozice získat moc v Bahrajnu mírovými prostředky a požadoval rovnost pro všechny občany Bahrajnu včetně členů královské rodiny.

Salman je šíita, který studoval teologii v Íránu. V 90. letech byl jedním z vůdců bahrajnského povstání. Tehdejší demonstrace stály život desítky lidí a byly zatčeny stovky protestujících. Salman některé z těchto demonstrací vedl. V roce 1994 byl zatčen a později odešel do londýnského exilu. Vrátil se po obecné amnestii v roce 2001. V roce 2011 vypukly v Bahrajnu protesty inspirované arabským jarem. Režim reagoval brutalitou, ale Salmanovi se podařilo své stoupence udržet v klidu. Některé skupinky mládeže se ale dostaly do střetu s policií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner