Režim v Kremlu může padnout během jediného dne

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Politolog Veiko Spolītis působí v Lotyšském institutu mezinárodních vztahů. Jeho rodnou řečí je kromě lotyštiny také estonština. V minulosti byl poslancem lotyšského parlamentu, poradcem ministerstva zahraničních věcí a parlamentním sekretářem lotyšského ministerstva obrany.

Proč vlastně Putin tolik stojí o Ukrajinu?
Jak řekl americký politolog Zbigniew Brzeziński: „S Ukrajinou může být Rusko impériem, bez Ukrajiny to bude normální národní stát.“ V zájmu celé Evropy samozřejmě je, aby Rusko zůstalo normálním národním státem, tak jako my ostatní. Víte, já se narodil v roce 1971, vyrostl jsem v disidentské rodině, která byla součástí hnutí odporu proti sovětské okupaci. Znali jsme Budapešť 1956, Prahu 1968… teď je to stejné. Musíme si uvědomit, že Ukrajina teď bojuje za nás všechny Evropany.

Chce Putin jen Ukrajinu, nebo se chystá obnovit hranice SSSR?
Co přesně se honí Putinovi v hlavě, nevíme. Můžeme se ale podívat na jeho psychologický profil: Vyrůstal v Leningradě, je to Sovět, víme, jak se choval v Drážďanech v roce 1989, když padla Berlínská zeď… Je to zkrátka homo sověticus, chce Sovětský svaz zpět. Sám se nechal slyšet, že pád Sovětského svazu byla největší katastrofa 20. století. Ve skutečnosti je ovšem katastrofou a noční můrou snaha o obnovení SSSR ve 21. století.

Co vede Putina k představě, že je obnovení SSSR možné?
Podle mého názoru začal Putin podceňovat Západ poté, co se USA stáhly z Afghánistánu. Považuje ho za slabý. Putin Západu nerozumí, domnívá se, že si může koupit kohokoli. Vy v Česku to, myslím, dobře víte, však roky hostíte ruské oligarchy, kteří si kupují vliv na české politické scéně a domy v Karlových Varech. My v Pobaltí jsme byli opatrnější, protože jsme byli součástí SSSR a Rusy dobře známe.

Ale je vůbec obnovení SSSR aspoň teoreticky možné?
Není, protože je jiná doba a lidé se změnili. Komunikační technologie nám umožňují komunikovat rychleji a efektivněji. Zároveň jsou vzpomínky v paměti lidí stále živé. A nakonec to zásadní: Česko, Slovensko i pobalt­ské země jsou dnes členskými státy NATO. A věřím, že přes všechny chyby, kterých jsme se dopustili, tuhle válku…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]