Režisér Kusturica prohlásil, že Rusko sousedí s Bohem. Obdivoval chrám ozbrojených sil

youtube

Emir Kusturica je nadšen Hlavním chrámem ozbrojených sil Ruské federace. | FOTO: youtube

Srbský filmový režisér Emir Kusturica navštívil Hlavní chrám ozbrojených sil Ruské federace, postavený na počest 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, a unikátní muzejní komplex Cesta paměti. Zapsal se do knihy vážených hostů. Novináře o tom informovalo ruské ministerstvo obrany.

Na filmaře udělal největší dojem obraz „Spasitele rukou nestvořeného“ v centrální kupoli kostela, který je největším obrazem Kristovy tváře vyvedeným jako mozaika.

Pavel Hofman

„Nemůžu uvěřit, že tento komplex byl postaven za jeden a půl roku. Vzhled Hlavního chrámu ozbrojených sil Ruska je symbiózou pravoslavného pocitu a hranic vaší vlasti. Bez tohoto pocitu, bez této filozofie by Rusko nebylo zemí, která hraničí s Bohem. Hlavním chrámem ozbrojených sil Ruska je síla, talent a víra,“ prohlásil Kusturica.

Hlavní chrám ozbrojených sil Ruské federace byl slavnostně otevřen tento měsíc v parku Patriot v Kubince v Moskevské oblasti, kde se nachází rovněž proslulé tankové muzeum. Hostům byly při té příležitosti představeny také sály a galerie muzejního komplexu „Cesta paměti“, ve kterém jsou umístěny historické exponáty z Velké vlastenecké války, včetně fotografií, dokumentů, cen, zbraní, osobních věcí vojáků a důstojníků.

„Je za tím tvrdá práce, mám pocity, které nelze popsat slovy, můžete o tom jen psát, a určitě budu psát. Neznám moderní architekturu, ale když vidím tento chrám, myslím, že moderní architektura existuje,“ chválil dílo srbský režisér.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kusturica srovnal práci stavitelů, umělců a sochařů, kteří pracovali na muzeálním a chrámovém komplexu, s prací Leonarda da Vinciho. Kromě toho slavný filmař slíbil, že chrám navštíví více než jednou.

Chrám je vyveden v zelených barvách, jeho výška je 75 metrů, průměr základny centrální kupole je 19 metrů a 45 centimetrů a délka muzejního komplexu „Cesta paměti“ je 1418 kroků (podle počtu válečných dnů). Původně měla být v chrámu i mozaika s podobiznami Stalina, Putina a ministra obrany Sergeje Šojgu. Tato představa vyvolala na veřejnosti určitý rozruch, a tak bylo od tohoto úmyslu upuštěno. Jaký bude další osud již vytvořené mozaiky, není zatím známo.

Zdroj: RIA.ru

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner