Režisér Václav Marhoul: Zlo se rodí ze strachu

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Režisér a producent Václav Marhoul (62) sleduje ruskou agresi na Ukrajině mimořádně intenzivně. Jak jinak. Jednak byl dlouholetým členem aktivních záloh české armády v hodnosti majora, jednak jej po zkušenosti se šikanou, jíž byl vystaven jako kluk, nikdy nepřestalo zajímat, jak funguje zlo. Vladimir Putin podle něj není blázen. Pouze propadl sebeklamu, že může vše.

Snažil jsem se na sítích najít vaše komentáře k probíhající válce. Nikde nic.
Nejsem na sociálních sítích. Chráním si soukromí.

Odkud čerpáte informace o aktuálním dění?
Každé ráno si přečtu svodku informací na stránkách Study Of War, které komentují konflikt čistě z vojenského hlediska. Vědomě nepokrývají útoky na civilní objekty a infrastrukturu, to přenechávají klasickým médiím. Zasvěceně sledují vojenské operace na všech čtyřech otevřených frontách na Ukrajině. Analyzují situa­ci a na jejím základě vytvářejí předpovědi.

Jste člen aktivních záloh Armády České republiky v hodnosti majora. Znamenal pro vás frontální ruský úrok na Ukrajinu šok?
Samozřejmě. Tohle není lokální konflikt v Afghánistánu nebo Mali. Jedná se o opravdu velkou válku pod taktovkou ruského státního terorismu, v níž jsou použity všechny druhy těžkých zbraní. Nečekal jsem to a jistě jsem nebyl sám. Když ruská státní duma navrhla uznat nezávislost povstaleckých republik na východě země, předpokládal jsem, že armáda vstoupí na jejich území, kde setrvá, a nakonec zaútočí na zbytek Luhanské a Doněcké oblasti. Ani ve snu by mě nenapadlo, že Putin provede útok na celou zemi.

Co vás za ten měsíc nejvíc zasáhlo?
Zničený hořící Mariupol, Charkov, ale hlavně mrtvé děti ve válce. To je příšerné.

Kladete si otázku, proč zašel Putin tak daleko?
Nesouhlasím s tím, že zešílel. Pouze za desetiletí vlády propadl sebeklamu, že může vše. Je to diktátorský pragmatik, který si ze svého pohledu zdůvodní cokoli. Jeho problémem je, že se rozhoduje špatně, protože má špatné informace. Nebo jinak: Slyší jen ty, co se mu líbí. Nedivil bych se, kdyby skončil jako Hitler, který na existujících mapách posouval neexistující divize. Kdyby byl obeznámen…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.