Režisér Vít Klusák: Babiš pokoru v projevu jen předstíral  

Filmový režisér Vít Klusák (Roman Černý)

Filmový režisér Vít Klusák | FOTO: Roman Černý

Filmový režisér Vít Klusák rázně rozptyluje pochybnosti, které Andrej Babiš zasel u části publika svým nedělním projevem. Filmař nepochybuje o tom, že z Babišovy strany šlo o jasný kalkul. Své přesvědčení opírá o postřehy jednoho z jeho zaměstnanců.  

Málokdo mimo okruh loajálních prospěchářů poznal Andreje Babiše tak dobře, jako autor dokumentárního filmu Matrix AB. Babiš před filmařem lhal, nedržel dohody a bezdůvodně se na něj utrhoval.

Všem těm, kdo byť jen na vteřinu zaváhali nad představou pokorného Babiše, Klusák vzkazuje, aby se vzpamatovali. Ve zjevném pohoršení nad tím, jak snadno sebou Češi nechají manipulovat, Klusák demaskoval Babiše následujícím statusem, který s jeho svolením uveřejňujeme. (Vulgární výraz redakce výjimečně ponechává, podtrhuje naléhavost statusu. Jeho autor navíc vulgarity nikdy nenadužíval.)

Andrej Babiš avizoval, že se chystá překvapit (neboli vědom si sám toho, že řekne něco, co právě od něj překvapí). A s tím nachystaným překvápkem se vytasil, když k 30. výročí Sametové revoluce pronesl projev, ve kterém se kaje za své totalitní srabáctví a vzdává hold statečnému Václavu Havlovi. Po celý den narážím na komentáře i od jindy střízlivých a rozumných lidí, že ať je Babiš, jaký je, tak se mu v tomhle projevu nedá upřít, že „zpokorněl, že našel odvahu, že opravdu překvapil,“ apod. A celej den si taky říkám: hovno. HOVNO!

Proboha, vzpamatujte se, jen to hraje, vždyť je to tak evidentní a průzračný. A mám to o co opřít: když jsem točil Babišův portrét MATRIX AB, tak mi jedna osoba z jeho sekretariátu vyprávěla, že k Babišovi sice bezmezně vzhlíží, že je to prostě „pan šéf“, ale že jednu věc nedokáže přenést přes srdce, a sice, když tenhle šéf tak nevídaně nenávistně pomlouvá a zostouzí Václava Havla. – Prostě hovno. (zdroj: FB Víta Klusáka).

Klusákova slova o předstírání lze ilustrovat i na momentu, kdy Babiš svou zištnou kolaboraci s komunistickými mocenskými elitami nepřímo zdůvodňuje nedostatkem odvahy. „Nebyl jsem tak statečný jako Havel,“ doznává absenci ctnosti, kterou si společnost na nikom ani nenárokuje. To je ovšem matení pojmů vzhledem k tomu, že Babiš ve své situaci riskoval nanejvýš jen část peněz a svou raketovou kariéru. K tomu, aby z obojího slevil, odvážný být nepotřeboval, byla to jen otázka rovné páteře a zběžně citlivého žaludku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]