Rezoluce o Babišovi: Kontroluje Agrofert, ovládá média. Europoslanci se ptají i na Čapí hnízdo

Český premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

V pátek 19. června ve 13.00 bude Evropský parlament hlasovat o českém premiérovi Andreji Babišovi. Na rezoluci se podílí šest politických frakcí, a to včetně Renew Europe, kam patří europoslanci zvolení za hnutí ANO. Návrh rezoluce, který má deník FORUM 24 k dispozici, zohledňuje celou řadu problémů českého premiéra. Od vlastnictví médií, přes vyšetřování dotačního podvodu na Farmě Čapí hnízdo, až po možnost ovlivňovat autority v Česku, které mají rozhodovat nezávisle.

V rezoluci se hned několikrát hovoří o tom, že Babiš vlastní a ovládá média, a to konkrétně třicet procent trhu v České republice. Europoslanci chtějí, aby byla ze strany EU podpořena nezávislá média a aby toto rozhodnutí bylo zahrnuto do projednávaného Víceletého finančního rámce pro roky 2021–2027. Poslanci píší o „znepokojení z velké koncentrace soukromých médií v Česku do rukou několika osob“.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Poslanci se chystají vyzvat Evropskou komisi, aby dokončila auditní řízení, které se premiéra Babiše taktéž týká. Na definitivní výsledky druhého auditu k zemědělským dotacím pro holding Agrofert se totiž stále čeká. Zdůrazňují navíc, že právě Komise je autoritou, která by měla bojovat proti všem formám konfliktu zájmů a udělat vše pro to, aby mu i členské státy samy předcházely. S tím souvisí i uplatnění Finančního nařízení EU, zejména jeho článku 61, který se tohoto problému týká.

Europoslanci považují za problém, že se český premiér podílel a podílí na rozdělování evropských peněz v České republice ve chvíli, kdy stále kontroluje holding Agrofert a jako spoluzakladatel dvou svěřenských fondů je také konečným vlastníkem a jediným beneficientem společností, které do nich vložil.

Rezoluce Evropského parlamentu jasně říká, že existují pouze tři možná řešení celé situace: osoba ve střetu zájmů musí vyhovět článku 61 Finančního nařízení tím, že nebude mít žádnou vazbu na původní byznys (tzn. Babiš musí Agrofert prodat – pozn. red.); daná firma nebude pobírat žádné evropské dotace a ani žádné další veřejné peníze včetně dotací národních; případně osoba v konfliktu zájmů rezignuje na veškeré pozice, které znamenají pochybnosti týkající se střetu zájmů.

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Text rezoluce v dalších bodech řeší i to, že holding Agrofert dostává dotace poměrně snadno. A to i takové, které jsou určeny malým a středním podnikům. S tím souvisí i pochybnosti o možnostech politického vlivu na odpovědné úřady: poslanci jmenují například Státní zemědělský intervenční fond. Právě ten Agrofertu vyplácel dotace, které jsou z evropské strany zastaveny.

Ačkoli se může rezoluce v detailech měnit až do úterý 16. června, velmi pravděpodobně v ní zůstane i to, že europoslanci uvítali obnovení trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, dále žádají o efektivnější postupy proti daňovým deliktům v České republice nebo fakt, že kritizují celý kontrolní systém přidělování dotací.

V jednom z bodů se také vracejí k urážkám na adresu členů kontrolní mise, která se konala na konci února. Babiš tehdy europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu označil za vlastizrádce a předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Moniku Hohlmeierovou za pomatenou. Europoslanci to prohlašují za „neakceptovatelné“.

Rezoluce obsahuje téměř padesát bodů, z nichž jasně vyplývá, že její tvůrci nepochybují o tom, že český premiér je ve střetu zájmů, vlastní média a ovládá holding Agrofert. Navazují tak na závěry prvního auditu Evropské komise, na zjištění zmiňované kontrolní mise i na první hlasování o konfliktu zájmů Andreje Babiše z prosince 2018.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]