Richard Branson: Že jiní hned nevěří tvým nápadům, ještě neznamená, že jsou bezcenné

inc.com

Vizionář, byznysmen, vynálezce, inovátor a všeuměl Richard Branson | FOTO: inc.com

Richard Branson je zosobněním úspěchu. I přes svůj pohádkový úspěch má však co říci i k tématu selhání.

Když se Richard Branson rozhodl změnit svět, neměl vystudovanou školu, neměl peníze ani kontakty. Dnes je multimiliardářem, vlastní soukromý ostrov v Karibiku a je hlavou mezinárodního podnikového impéria, pod které mimo jiné spadá velká nahrávací společnost a aerolinie. Mnozí se dnes ptají, co je tajemstvím jeho úspěchu.

Před několika dny se to pokusil vysvětlit na svém blogu Virgin.com sám Branson: Myslí si, že za úspěch vděčí své tvrdohlavosti. „Přátelé, rodinní příslušníci, lidé, ke kterým jsem vzhlížel, a také banky – ne každý vždy rozpoznal potenciál, který jsem viděl já. Ale to mě nikdy neodradilo, píše Branson. „Že jiní hned nevěří tvým nápadům, ještě neznamená, že jsou bezcenné,“ dodává. Skepse ostatních ho nikdy nebrzdila, spíš mu dala křídla – o to víc chtěl uspět.

Branson uvádí i další příklady, že se vytrvalost vyplácí: „Představ si, kde by byla J. K. Rowlingová, kdyby nevytrvala, když jiní nerozpoznali význam jejích knih.“ Koneckonců byl „Harry Potter a kámen mudrců“ vydavateli dvanáctkrát odmítnut. Také americký vynálezce, objevitel a vizionář Thomas Alva Edison tisíckrát ztroskotal, když se pokoušel vyrobit první žárovku, než konečně uspěl. „Pokud by to vzdal, seděli bychom ve tmě,“ píše Branson.

Příběh každého úspěšného člověka je příběhem druhých (a třetích, čtvrtých, pátých a šestých) šancí, shrnuje Branson na svém blogu. Především bychom se neměli nechat odradit, pokud nám na cestě vzhůru něco nevyjde: „Nikomu se vše nepovede napoprvé,“ zdůrazňuje. „Důležité je poučit se z chyb,“ dodává.

Zdroj: Impulse.de a blog Richarda Bransona

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner