Ricin, lumíci a blbouni. Zeman už zase poučoval a opět mimo

Prezident Miloš Zeman  (repro FTV Prima)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: repro FTV Prima

Článek o muži s ruským diplomatickým pasem, který měl podle zjištění časopisu Respekt přicestovat do Prahy s prudkým jedem ricinem v kufříku, rezonuje republikou. Jedni jsou rozhořčení a zděšení, druzí se tomu vysmívají a prohlašují to za nesmysl. A to přesto, že tři čeští komunální politici jsou už několik týdnů pod stálou ochranou policie. Není divu, že k těm, kteří celou věc zlehčují, patří i prezident Zeman. Ten se kromě toho opět pustil i do svých oblíbených „vědeckých“ výkladů. Tentokrát ovšem nikoli ze zoologie jako ve svých legendárních poučkách o lumících a blbounovi nejapném, nýbrž z chemie.

V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál, předtočeném k příležitosti výročí Pražského povstání, se Miloš Zeman dal do výkladu ohledně tolik diskutované ruské hrozby adresované českým politikům. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) a dokonce i primátor hlavního města České republiky Zdeněk Hřib (Piráti) jsou podle hlavy státu bezvýznamní a udělali prý hloupost. Nic jim taky prý nehrozí a trestáni být nemůžou, tedy pokud nevyjedou do Ruska. To se prezidentovi zjevně zdá v pořádku – když demokraticky zvolení politici suverénního státu někam nemohou, protože ruský režim rozhodl, že si zaslouží trest, a vyhrožuje. O co jde, zábavná maličkost, no ne?

A pak se učitel národa Zeman pustil do další poučné lekce v pořadí. Jen se tentokrát netýkala zoologie jako ty minulé, nýbrž úplně jiné vědy. Chemie. Zpráva o údajném ruském agentovi s jedem ho prý pobavila, zejména proto, jak se vyjádřil: „Moje malé znalosti chemie říkají, že ricin je jakési projímadlo.“ Tak to má pan prezident naprostou pravdu. Tedy – v tom, že jeho znalosti jsou malé. Žalostně malé. Ovšem i ten, kdo by snad znalostmi z chemie nedisponoval vůbec, a k tomu ani běžnými vědomostmi, si může potřebná fakta lehce vyhledat. A dozvědět se tak, že ricinový olej, který se skutečně používá jako projímadlo, ale také třeba jako kosmetický přípravek, a prudký jed ricin jsou dvě velice rozdílné věci.

Miloš Zeman a Vladimir Putin (ČTK)

Na webu Informačního centra bezpečnosti potravin se například dočteme: „Ricin je smrtelný jed, jenž může být použit jako biologická zbraň. (…) Smrt nastává po 6 až 8 dnech.“

Je také známo, že na počátku roku 2003 londýnská policie objevila nebezpečný toxin ricin v jednom bytě. Načež bylo sedm lidí zatčeno pro podezření z terorismu. Kdyby si jen v lékárně koupili zmíněné projímadlo (které u nás stojí asi stovku), nejspíš by se jim to nestalo. Tehdejší premiér Tony Blair to tehdy označil za bezprostřední ohrožení Velké Británie. Moc se nebavil. A tak pobaven jako česká hlava státu by určitě nebyl ani bulharský disident Georgi Markov, kterého v roce 1978 agent tajné služby právě ricinem zavraždil. Incident vešel ve známost jako „deštníková vražda“, protože jed byl oběti vpíchnut speciálně upraveným deštníkem. K popukání, že, pane prezidente? Pouhé volně dostupné projímadlo.

Přesvědčení Miloše Zemana o vlastní neomylnosti, které se projevuje například patologicky umanutým trváním na existenci údajného Peroutkova článku vlevo dole, v něm ale čas od času budí neodolatelné nutkání se o své domnělé vědomosti podělit s národem. A poučit nevědomé. Co na tom, že výsledek – tedy pokud by ho pronášel komik na Silvestra – by vyvolával pochvalné salvy smíchu. U hlavy státu je to poněkud tristní.

Odborníkem na zoologii se Zeman stal už v roce 2018. V projevu k českým velvyslancům, živě přenášeném Českou televizí, prohlásil: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někde na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru…“ Že správné vědecké jméno onoho nelétavého ptáka zní dronte mauricijský, a to právě proto, že ve skutečnosti žil na Mauriciu, Zeman nějak pominul. O to podivněji pak ale zní přirovnávání jiných k „blbounům“. Ale možná že pečovatel Ovčáček tenkrát svému zaměstnavateli zrovna pustil animovaný film Madagaskar, takže se mu to všechno popletlo. A upřímně – pořád lepší dětský film než dětské porno, které se před časem údajně nějak samo stáhlo do prezidentova počítače.

Po bok Milouše Jakeše a jeho legendárních bojlerů se Miloš Zeman zařadil i loni na TV Barrandov. V dnes již nevysílaném pořadu Týden s prezidentem, ve kterém s majitelem a moderátorem skoro všech pořadů mizivě sledované televize Jaromírem Soukupem s gustem nadávali všem, kteří se jim nelíbili, posloužil divákům svými znalostmi o lumících. „Lumíci jsou dílem motýli, dílem brouci, podle zrovna stadia vývinu,“ sdělil zoolog z Hradu svému lidu. Lumíci prý rovněž trpí sebevražedným komplexem, a proto se vrhají do moře, kde se utopí. Bylo to dokonalé „Rádio Jerevan“: Ano, je to pravda, jenom to nejsou ani brouci, ani motýli, nýbrž hlodavci, příbuzní například křečků či pískomilů, a taky se odnikud nevrhají a nesebevraždí, nýbrž jsou zdatní plavci.

Není zkrátka nad to mít na Hradě odborníka na všechno, který přesně ví, kdo jsou blbouni, a na jehož slova můžeme vzít jed. I když… v tomto případě snad radši ani to projímadlo.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]