Ricin není projímadlo. Zeman si ho spletl s ricinovým olejem. A vyhrožování Kremlu není jen průjem

Prezident Miloš Zeman  (repro FTV Prima)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: repro FTV Prima

Miloš Zeman si v předtočeném rozhovoru pro Radiožurnál spletl prudce jedovatou látku ricin s ricinovým olejem, který lidová medicína doporučuje na uvolnění střev a který se dá běžně zakoupit v lékárnách mezi doplňkovou stravou.

Nemusíme ani trochu spekulovat nad tím, proč se náš prezident vyzná zrovna v projímadlech, a nevyzná se v jedech. Nikdo mu při přípravě rozhovoru neřekl, že ricin byl oblíbeným smrtícím prostředkem komunistických tajných služeb, a dokonce lze najít i případy disidentů zabitých ricinem. Informace, že ruský diplomat měl do Prahy dovézt právě ricin, není totiž tak docela nesmyslná. Jen je velkou otázkou, proč by měl být terčem nějakého ricinového zabijáka právě starosta Prahy 6, jak to dost neohrabaně naznačoval týdeník Respekt. Daleko pravděpodobnější je, že jde o jakousi temnou provokaci a zpravodajskou hru, která nás má dílem zastrašit a dílem rozeštvat.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Tou hlavní věcí na ricinovém skandálu je ale neuvěřitelné zastrašování ze strany Ruska, kterému čelí naši občané a komunální politici. To zastrašování proběhlo přímo z oficiálních míst a z ruského státního média. Ukázkovým příkladem politiky zastrašování je kupříkladu článek, který vydala agentura RIA Novosti. Případ ricinového zabijáka je zde zesměšněn jako projev hysterické rusofobie, ale pak je tam také řečeno, že čeští komunální politici, na něž vydala ruská prokuratura zatykač, si už nebudou moci být nikdy jisti, zda se nedostanou před ruský soud.

Prezident, který takové zastrašování zlehčuje, není prezidentem zastrašovaných občanů. Parlament, který odmítl tyto neuvěřitelné ruské praktiky podrobit rozpravě, nezastupuje řádně české národní zájmy. Ricin není projímadlo a ruské výhrůžky nejsou průjem. Není to žádná hra a žádná selanka. Je to nevybíravý útok na naši národní a státní suverenitu a naše ústavní orgány tuto suverenitu nechrání a naše zájmy nebrání. To je tvrdá realita.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]