Řidič brněnského DP odmítá jezdit v autobusech s reklamou SPD hanící inkluzi. Sám má děti s autismem

Josef Prokeš, Facebook

Předvolební reklama hnutí SPD | FOTO: Josef Prokeš, Facebook

Řidič autobusů Dopravního podniku města Brna se v úterý na svém facebooku veřejně vymezil vůči reklamním polepům hnutí SPD, které odmítají inkluzi. Předvolební heslo „Zdravé školství bez inkluze“ se ho dotklo mj. proto, že sám má dvě autistické děti. Odmítá s takto polepenými autobusy jezdit. 

„Dnes jsem zaregistroval na vozidle 7075, na kapotě motoru, velký reklamní slogan: ‚Zdravé školství bez inkluze‘. Již jsem informoval dispečink, že považuji tuto reklamu jako útok na moje vlastní děti, konkrétně na moji dceru, která začne již čtvrtým rokem výuku na běžné škole díky úspěšné inkluzi jako vysokofunkční autista,“ napsal řidič Josef Prokeš ve veřejném příspěvku na svůj facebook.

„Jestli je jedno podniku, na jaké lidi, děti, na svých vozech útočí, tak sorry, ale mně to jedno není. Mohlo by tam také stát: Za zdravou společnost bez Židů,“ podotýká. Má totiž dvě postižené děti s autismem, vysokofunkční autistickou dceru a nízkofunkčního autistického syna ve speciální škole. „Tento slogan se mě velmi dotýká,“ píše dále řidič, který podle svých slov u dopravního podniku pracuje již 16 let.

Pavel Hofman

„Tento přístup vedení nebo toho, kdo o reklamách rozhoduje, považuji za šokující a hrubě urážející. A dotýká se mě to osobně. Nehodlám se spolupodílet, spoluplivat a urážet děti v inkluzi, zvláště svoji vlastní dceru. Dávám vám proto na vědomí svůj kategorický nesouhlas s daným sloganem a informuji vás, že odmítám s takovým vozem jet!“ napsal ve svém veřejném apelu.

Nejsme oprávněni obsah reklamy měnit

Dopravní podnik města Brna na to nejdříve reagoval s neochotou jakkoli problém řešit. „Podnik mi telefonicky vzkázal, že vše je v souladu se zákonem, zadavatelem je samo město, podnik prý nemá žádné oprávnění zasahovat do toho, co bude umístěno na jejich vozidlech. Moje odmítnutí bude hodnocené jako neoprávněná neomluvená absence,“ napsal řidič.

Požádali jsme proto přímo DPMB o vyjádření. „Zmiňovaný slogan je předvolební kampaní politického hnutí SPD – Svoboda a přímá demokracie. Toto politické hnutí si na základě řádné smlouvy pronajalo reklamní plochy, nabízené DPMB, a. s., pro svou předvolební kampaň. Za obsah reklamy odpovídá nájemce reklamní plochy a DPMB, a. s., není oprávněn obsah reklamy jakkoliv měnit,“ uvedla pro FORUM 24 tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Řidiči byla podle ní tato skutečnost vysvětlena a celou situaci vedení podniku vyřešilo k oboustranné spokojenosti. Až teprve poté, co se řidičův status stal virálním, dopravní podnik zmírnil svou reakci. Řidiči nakonec vyhověl a nebude tedy muset jezdit autobusem s touto reklamou. Nic víc však dělat nebude. „K tématu se dále nebudeme vyjadřovat,“ dodala Tomaštíková.

Zřizovatelem brněnského dopravního podniku je statutární město Brno, ale reklamu si podle jejich tiskového oddělení řeší přímo DPMB. Ten ji tedy i schválil. Jak je vidět z veřejného registru smluv, hnutí Svoboda a přímá demokracie uzavřelo smlouvu přímo s podnikem na konci července v částce 90.500 Kč. Týká se pronájmu reklamních ploch – samolepicí fólie, tramboard. Podobnou sumu SPD zaplatila za reklamu i dopravnímu podniku v Olomouci.

„I pro pronájem reklamy musí platit rovná pravidla,“ napsalo na obhajobu sporné reklamy tiskové oddělení města Brna na svém twitteru.

Heslo SPD, na kterém je vyfotografovaný předseda hnutí Tomio Okamura a stranický kandidát do senátu Tomáš Anderle, poukazuje na bod programu, který je součástí rétoriky „vzepření se diktátu Evropské unie“, jež inkluzi podle předsedy hnutí vyvolala. Návrh změny školského zákona připravila poslankyně Tereza Hyťhová, ještě než klub SPD před měsícem opustila.

Na dotaz deníku FORUM 24, zda považuje heslo na reklamním spotu za urážející, Okamura nijak nereagoval.

Postoj řidiče však vyvolal vlnu solidarity u mnoha uživatelů sociálních sítí, kteří ho veřejně podpořili. Podle nich by se neměla popírat práva dětí s postižením. Všechny děti by měly mít rovné podmínky a stejné šance uspět.

V reakci na status se řidiči ozvala například Marie Kousalová, starostka obce Sivice, která mu nabídla práci pro její obec, kdyby opustil DPMB. Podobně zareagoval náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák. „Pane Prokeši, klobouk dolů, stojím za Vámi! Kdybyste přece jen potřeboval pomoc, neváhejte mě kontaktovat soukromou zprávou,“ vzkázal mu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner