Řídit stát jako firmu: Po volbách může být ve sněmovně dvakrát víc lidí z Agrofertu

Eric Drooker

Hnutí ANO sice ještě definitivně neuzavřelo kandidátky, Hospodářské noviny však zmapovaly, kdo z aktuálních jmen je spojen s holdingem Agrofert. V poslanecké sněmovně je to momentálně nejméně devět lidí ze 47 v poslaneckém klubu. Po volbách by to ale mohlo být mnohem víc, protože Andrej Babiš už nepotřebuje sázet na známé tváře typu Martina Komárka.

Kromě současných devíti poslanců našly Hospodářské noviny dalších deset jmen, která patří do holdingu. Je tak zjevné, že o „nezávislé osobnosti“ zrovna nejde.

Zajímavým příkladem je Olomoucký kraj. Tam kandiduje manažer z chemičky Precheza Petr Vrána a ekonomka Hana Mazochová, která v minulosti působila v orgánech chemiček Deza, Precolor a také v Agrofert Holdingu.

V Ústeckém kraji, kde opět najdeme na kandidátce ministra životního prostředí Richarda Brabce, což je bývalý šéf Babišovy Lovochemie, chce do sněmovny Eva Fialová, jež taktéž pracovala v lovosické továrně na umělá hnojiva.

V Plzeňském kraji zase usiluje o zvolení Pavel Strolený, který byl mnoho let hlavním účetním v Babišově firmě Primagra a nově je ekonomem v jiné zemědělské firmě z koncernu Agrofert − Alimex Nezvěstice.

Všechna jména najdete v analýze Hospodářských novin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]