Riziko pro malé pivovary: Když celní správa označí firmu za nestabilní, může dokonce skončit

(penzionfkc.cz)

Ladislav Vrtiš a Filip Miller si před dvěma lety koupili krachující firmu a dnes provozují Pivovar Raven. Pak ale obdrželi e-mail od finanční správy s tím, že byli vyhodnoceni jako nestabilní, a tak musí zaplatit preventivně 100 tisíc korun. Pan Vrtiš o celé věci informoval na svém facebookovém profilu, deník FORUM 24 jej kontaktoval a poté zjišťoval, jak to s touto praktikou finanční, resp. celní správy je. Výsledek je jasný: V případě, že je daňový sklad vyhodnocen jako nestabilní, může firma i skončit.

Pivovar Raven má dvanáct zaměstnanců a více než deset lidí pro něj pracuje na dohodu o provedení práce. “Za všechny řádně a včas odvádíme státu pěkný ranec, řádně a včas platíme DPH, spotřební daň, nikomu nic nedlužíme, po nikom nic nechceme, o dotace nežádáme,” uvedl Ladislav Vrtiš.

Nevěříme, že budete platit i nadále

Tento týden obdržel e-mail od finanční správy, který popsal takto: “Byli jsme vyhodnoceni jako ,nestabilní‘, je u nás vysoké riziko neplacení spotřební daně (cca 30 tisíc/měsíc), a tak máme zaplatit preventivní kauci 100 tisíc korun, aby nám jako věřili, že to, co jim už firma tři roky pravidelně platí, bude platit i nadále,” napsal Vrtiš s tím, že se finanční správě nelíbí, že firmu částečně dotují ze svých peněz. Pan Vrtiš zdůrazňuje, že pro jeho firmu krok celní správy neznamená likvidaci, ovšem u jiných společností by tomu tak být mohlo.

Obdobný krok ze strany celníků popsal deníku FORUM 24 také Jiří Andrš z pivovaru Clock – Řemeslnného pivovaru Potštejn. „Ta praxe byla stejná jako v případě Ravenu,“ uvedl s tím, že mají momentálně zajištěno přes 100 tisíc korun.

(ČTK)

Problematika zajištění daně je řešena v § 21 zákona o spotřební daních. Povolovací řízení a s ním související podmínky jsou zahrnuty v tomtéž zákoně, § 43a a následujících písmenech. V případě, že je hodnocená firma shledána jako finančně nestabilní, tedy dle finančních dokladů (účetní závěrka, výkaz zisku a ztráty, atd.) neskýtá pro úřady záruku řádného placení daní.

Co to ale vlastně znamená? “Ekonomicky stabilní je ten, kdo nevykazuje riziko, že nedostojí svým platebním povinnostem vztahujícím se ke správě spotřební daně,” vysvětlila pro deník FORUM 24 Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel.

Důležité je hodnocení ukazatelů rentability, likvidity, finanční stability, aktivity a produktivity práce. “Pokud subjekt nesplňuje požadavek stanovený zákonem, podmínku tzv. ekonomické stability, výsledek takového posouzení zná a v rámci podpůrných dat, mimo již uvedenou finanční analýzu, zkoumá celní úřad rovněž i ostatní aspekty této ekonomické stability. Je tedy možné, že celní úřad – správce daně po posouzení složené výše zajištění, kterou subjekt navýší (mnohdy sám subjekt navrhne správci daně ) nad zákonem stanovený limit, shledá firmu jako ,ekonomicky stabilní‘,” doplnila Kaňková.

Likvidace malých firem

Karel Myslivec (Pavel Hofman)

Zásadní je však další problém: Celní úřad může usoudit, že podmínky splněny nebyly. “V případě, že nejsou splněny podmínky ekonomické stability u již existujícího povolení k provozování daňového skladu, musí být zahájeno řízení o odnětí povolení k provozování daňového skladu,” sdělila Kaňková.

V překladu: v případě, že budete posouzeni jako ekonomicky nestabilní, a to můžete být do té doby stejně úspěšní jako pan Vrtiš, můžete dokonce skončit.

Koho se taková věc týká? Hlavně malých pivovarů, které v České republice stále přibývají. Právě ty totiž daňové sklady mají a zároveň se často jedná o start-upy nebo malé rodinné firmy, které se – stejně jako pan Vrtiš – snaží fungovat efektivně a mnohdy provoz financovat z vlastních zdrojů.

Deník FORUM 24 má k dispozici příběhy dalších provozovatelů malých pivovarů, které bude svým čtenářům i nadále přinášet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]