Robejšek ostře napadl ekologickou aktivistku Gretu. Ranila snad malá holka jeho ego?

Greta Thunberg (Jessica Gaw, profimedia.cz)

Greta Thunberg | FOTO: Jessica Gaw, profimedia.cz

Názory na chování malé Grety Thunbergové ze Švédska se různí. Jedni ji za boj proti klimatickým změnám vynášejí do nebe, druzí tvrdí, že jen chodí za školu. O názorech patnáctileté puberťačky si můžeme myslet, co chceme. Potřebu vymezovat se ostře proti ní mají ale někteří neúspěšní politici. Do Grety si tak kopl šéf zanikajícího politického uskupení Realisté Petr Robejšek. 

„Eko-Gréta navštíví obě Ameriky. Přes Atlantik pojede na jachtě a po pevnině vlakem a autobusem. Raději by měla jet na koni nebo v kočáře. Proč? Koně jsou klimaneutrálnější než vlaky a autobusy. A drncání kočáru by jí třeba z hlavy vytlouklo aspoň ty největší nesmysly,” napsal na svém Twitteru. 

Robejšek, který musel pro nezájem a téměř nulové volební výsledky nedávno rozpustit svou stranu, tak zřejmě nemůže zkousnout, že teenagerka je úspěšnější než on. Mnoho lidí ho proto za jeho slova ostře zkritizovalo. 

„O názorech té holky si můžeme myslet cokoliv, ale že tihle dospělí muži mají potřebu se vymezovat právě proti ní, a to způsobem povýšeneckým, jasně ukazuje, že bylo dotčeno především jejich ego,” vzkázal Robejškovi pod jeho příspěvkem muž jménem Zdenek. „Nikdy, zdůrazňuji nikdy, nechci zůstat na světě jako zapšklý starý pán, jehož žene vpřed jen zášť a nenávist,” okomentoval Martin. 

Petr Robejšek (SF)

Nit nenechal na švédské aktivistce suchou ani Václav Klaus junior. “Nemyslíme si, že evropskou, potažmo světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ prohlásil v červnu nevybíravě na adresu Grety, která trpí autismem. 

Ani jeho slova nezůstala bez odezvy. „Zrovna Klaus by se měl mírnit v narážkách na lidi (obzvlášť děti) s nějakou diagnózou. Ale k tomu by bylo zapotřebí nějaké elementární slušnosti, morálky a úcty,“ vzkázal mu jeden z diskutujících. 

„Měli by ji totiž určovat padesátiletí zneuznaní chlapi s nediagnostikovaným, ale očividným narcismem. Pak bude na zemi ráj,” pustil se do mladého Klause další muž. 

Nevhodnými slovy počastoval mladou dívku i prezident Miloš Zeman. „Myslím si o ní, že je to hysterka,” prohlásil v internetovém vysílání deníku Blesk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]