Robot je české slovo

Eric Drooker

Součástí doprovodného kulturního programu českého předsednictví v Radě EU je také výstava ROBOT: Born in Czechia, known all over the world. Připravil ji Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, konkrétně pak jeho ředitel Zdeněk Vacek, autor myšlenky, dramaturgie výstavy, výběru fotografií i doprovodných textů.

Zdeněk Vacek také výstavu v Bruselu představil a to hned na dvou místech – venkovní verzi v zahradě Pražského domu, podobu určenou pro vnitřní prostory v rezidenci velvyslankyně České republiky při Evropské unii.

„Zahraniční hosté byli občas trochu překvapení, když jsem jim řekl, že zcela bezpečně, aniž to třeba tuší, znají aspoň jedno české slovo. Slovo robot se totiž používá ve všech čtyřiadvaceti oficiálních jazycích EU, byť někdy v mírně odlišné podobě,“ líčí ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek.

Výstava připomíná nejen světový ohlas Čapkovy vizionářské divadelní hry či vědecko-fantastického dramatu R.U.R. (1920), v němž se roboti, jejichž název vymyslel Karlův starší bratr Josef, poprvé objevili, ale také současné úspěchy české robotiky.

Obě verze se v rámci českého předsednictví představí i na dalších místech Bruselu a v říjnu také v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Středočeský kraj, jenž je zřizovatelem Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, chce pak výstavu přesunout do dalších států.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články