Rock Café zve na debatu o dezinformacích. Diskutovat budou Vrábel, Langšádlová i Gregor

Miloš Gregor (Pavel Hofman)

Miloš Gregor | FOTO: Pavel Hofman

Klub Rock Café zve na další ze streamovaných osvětových debat – tentokrát s tématem Česko v dezinformační válce. Fake news a dezinformace vídáme díky médiím a sociálním sítím téměř neustále, ačkoliv lži a manipulace nejsou jen fenoménem dnešní doby. Tyto nástroje byly v historii hojně využívány a nejsou tak ničím novým. Nový rozměr jim ovšem přinesl právě vznik internetu a následně sociálních sítí, díky kterým se mohou daleko lépe šířit a pak i efektivněji ovlivňovat veřejné mínění. Dezinformace se nyní stávají nástrojem tzv. hybridních konfliktů, které se vedou nevojenskými prostředky, díky čemuž se kybernetický prostor proměňuje v bitevní pole a stává se nejefektivnějším nástrojem tříštění společnosti. Vysílat se bude i na facebookovém profilu deníku FORUM 24. 

Debata se zaměří na několik okruhů – od aktuálních konspiračních či spikleneckých teorií až po důvod jejich vzniku, příčinu jejich šíření nebo motivaci útoků na konkrétní sociální skupiny. Pozornost bude věnována i trollím farmám, jejich původu či financování a podpoře dezinformačních zdrojů. Diskutovat se bude také o věrohodnosti médií a jejich případném zneužívání nebo i o tom, jak se správně orientovat v přesyceném světě informací. Debata se také dotkne důvodů, proč lidi v takové míře konspiracím a fake news propadají a co je k tomuto jednání vede.

Hostem debaty bude datový analytik František Vrábel, který je hlavou společnosti Sematic Visions, jež vyvinula software na rozpoznávání dezinformací. Jeho tým spolupracoval v oblasti fake news např. i s NATO. Dalším hostem debaty je poslankyně Parlamentu ČR Helena Langšádlová, která se aktivně zabývá dezinformacemi a hybridními hrozbami a v Poslanecké sněmovně iniciovala vznik Stálé komise pro hybridní hrozby, jenž nově funguje od roku 2020. Posledním hostem je politolog Miloš Gregor věnující se dezinformacím na politické scéně. Je spoluzakladatelem a mentorem mezinárodně úspěšného projektu “FakeScape”, který je pro děti a je obdobou platformy únikové hry zaměřující se na dezinformace a fake news. Role moderátora se chopí novinář a komentátor Jan Moláček, jenž se aktivně věnuje investigaci a od roku 2018 působí v Deníku N.

Zapojit se do debaty Česko v dezinformační válce můžete i vy! Máte-li nějaký dotaz, který byste chtěli položit, stačí ho napsat do FB události nebo komentářů u videa. Pokud bude prostor, moderátor ho zařadí do debaty. Vysílání poběží na Facebooku a Youtube kanálu Rock Café a také na sociálních sítích mediálních partnerů.

FB událost

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia[email protected]