Někdo snad ani neví, jak významné sousedy vlastně má. Může se vám to stát třeba i kousek od Bratislavy. Rodina podplukovníka ruské Federální bezpečnostní služby Marata Medojeva vlastní vily a společnosti na Slovensku. Zjistila to ruská Novaja gazeta a Investigativní centrum Jána Kuciaka.
Co je na tom zajímavého? To, že Medojev je dost známé jméno. Psali jsme tu o něm před dvěma týdny. Marat Medojev a šéf moskevského ředitelství Federální bezpečnostní služby Alexej Dorofejev vlastní sousedící sídla ve vilové komunitě v obci „Lesnaja Buchta“. Přišli na to novináři z Novoj gazety a Transparency International Russia. Podle novinářů má každá z oněch nemovitostí hodnotu 70 milionů rublů (1,1 milionu dolarů). Otázku vzbuzuje, jak si mohli důstojníci FSB přijít k tak velkým penězům.
Medojev by mohl být také „zainteresovaným subjektem“ v byznysu moskevské pohřební služby. Ty se podařilo nevybíravými metodami ovládnout jedné klice, která má zřejmě silné vazby na některé postavy v bezpečnostních službách. A Medojevovi rodiče si teď užívají odpočinku u Bratislavy.
Právě o moskevském pohřebním byznysu a jeho údajného propojení s lidmi z bezpečnostního aparátu psal zvláštní dopisovatel serveru Meduza.io Ivan Golunov, kterého záhy policie sebrala a obvinila z držení drog. Zatčení novináře vyvolalo i v samotném Rusku takové znepokojení, že zasáhl sám Putin a Golunova pustili.
Teď tedy novináři odhalili, že matka a otec Marata Medojeva Igor vlastnili od roku 2011 dům v luxusní čtvrti u Bratislavy. Realitní experti odhadují, že dům má hodnotu mezi 250 000 až 600 000 EUR (281 975 USD a 676 735 USD). Na jméno Medojevovy matky je také registrována realitní společnost Medova.
I tady vedle sebe vlastní domy zajímaví lidé. Dům rodiny Medojevovy se nachází v blízkosti vily, kterou vlastní jejich dcera Maja a její manžel Pytor Ovsjannikov, který působí jako vedoucí útvaru kontroly a účetnictví v Moskvě. Podle listu Novaja Gazeta má Ovsjannikov vazby na majitele firmy „Faraday“, největšího dodavatele specializované obuvi pro ruské donucovací orgány. Během posledních několika let získala firma Faraday státní zakázky v hodnotě více než 11 miliard rublů (170,4 milionu dolarů), většinou bez nějaké konkurenční soutěže.
Igor Medojev, vyznamenaný veterán FSB a bývalý asistent ruského ministra obrany, tvrdil novinářům Investigativního centra Jána Kuciaka, že si dům koupil za cenu v přepočtu 280 000 dolarů a použil peníze získané prodejem nemovitosti v Rusku. Řekl také, že že důstojníci v důchodu teď mají dobré důchody zhruba 3 000 eur (3 384 dolarů) měsíčně.
Igor Medojev trvá na tom, že ani on, ani jeho syn neměli nic společného s trestním řízením proti Ivanu Golunovovi. Novinářům ICJK odpověděl s úsměvem a ve slovenštině (jen se silným ruským přízvukem): „Až se vrátím do Ruska, rád bych se setkal s Golunovem a vysvětlil mu, že to s námi nemá nic společného. Požádám ho, aby napsal, že jsme s jeho zatčením neměli nic společného.“
Tak uvidíme, jestli mu to Golunov bude věřit. Jen pro zpestření, Novaja gazeta si všimla, že „podle evropské tradice“ není kolem těch domů u Bratislavy vysoká zeď. Takové si totiž kolem svých sídel podobní činitelé staví v Rusku. Aspoň něco.
(S použitím materiálů z Novaja gazeta a Meduza.io.)