Rodina generála Procházky odmítla převzít ocenění od Babiše. Postrádá morální kredit a jméno hrdiny by zneužil k marketingu

Ve věku 93 let na konci června 2020 zemřel bývalý šéf Vojenského zpravodajství a civilní rozvědky Radovan Procházka. (Ministerstvo obrany ČR/Jana Deckerová)

Ve věku 93 let na konci června 2020 zemřel bývalý šéf Vojenského zpravodajství a civilní rozvědky Radovan Procházka. | FOTO: Ministerstvo obrany ČR/Jana Deckerová

Generála Radovana Procházku Babiš do svého Čaulidi asi nezakomponuje. Rodina zesnulého hrdiny premiérovi vzkázala, že z jeho rukou ocenění pro generála nepřevezme. Z dopisu, který rodina zaslala, citoval Deník N. Podle něj Babišovi rodina Radovana Procházky vzkázala například to, že se obává, že by jméno uznávaného špiona Babiš zneužil k vlastnímu marketingu, a především, že Babiš nemá dostatečný morální kredit. Jde o jasné argumenty a logický krok.

„Po našem soudu postrádá morální kredit potřebný k tomu, aby z jeho rukou (nebo z rukou některého z jeho ministrů) mohl tatínek cenu přebírat. Bylo by jistě paradoxní, kdyby tatínek, který svůj život zasvětil boji proti totalitním režimům, měl obdržet bezpečnostní cenu z rukou člověka, na němž ulpívá nevyřešené podezření ze spolupráce s komunistickou tajnou státní policií,“ stojí v dopise. Za závažnější pak dopis označuje to, že „osobnost pana premiéra neskýtá žádné záruky, že tatínkův čistý štít nebude využit k premiérovu osobnímu politickému marketingu“, uvádí Deník N.

Radovan Procházka a Andrej Babiš totiž byli vždy tak trochu na jiné straně. Babiš byl prominentním komunistou a donašečem – estébákem z papalášské rodiny. Radovan Procházka byl synem legionáře, bojovníkem proti nacistům a komunistům. Bolševici ho věznili, poslali na uran a brutálně vyslýchali. Po roce 1989 byl Radovan Procházka u vzniku všech tajných služeb České republiky a měl velký vliv na to, že jsme se přiklonili k Západu. Tehdy to tak ještě bylo. Procházka zemřel v červnu ve věku 93 let.

Je naprosto evidentní, jak by asi Radovan Procházka reagoval, kdyby se k němu přiblížil prominentní komunista, který navíc bolševiky po 30 letech fakticky vrátil k vládě. Na Babiše by při reálném setkání zřejmě nebyl milý.

Rodina Radovana Procházky udělala dobře. Udělala to, co by udělal sám generál. Je totiž udivující, co si Babiš dovoluje. Není to bohužel poprvé, kdy chce zneužít jméno hrdiny k vlastní propagaci. S Radovanem Procházkou to tak ale nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]