Rodiny získají 5000 korun na dítě. Vláda schválila jednorázový příspěvek

Eric Drooker

Vláda schválila návrh, který umožní vyplatit jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun na každé dítě rodinám s hrubým příjmem do jednoho milionu korun. Rodiny, které teď v červnu pobírají dětské přídavky, by peníze měly dostat v srpnu. Ostatní rodiče budou o příspěvek žádat a podpora by jim pak měla dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání.

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého by mohly začít ve druhé polovině letních prázdnin dostávat 5000 korun na děti, kterým nebude 1. srpna ještě 18 let. Domácnosti, které pobírají přídavky na děti, by měly podporu získat automaticky. Ostatní rodiče o ni budou žádat. Návrh zákona o vyplacení jednorázového příspěvku schválila vláda.

Poslankyně Pirátů Olga Richterová (Archiv Olgy Richterové / se souhlasem)

Kdo (ne)má nárok na peníze

Podle nové verze zákona příspěvek bude pro dítě, kterému 1. srpna nebude ještě 18 let. Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Rodiny, které teď v červnu pobírají dětské přídavky, by peníze měly dostat v srpnu. Ostatní rodiče budou o příspěvek žádat. Podpora by jim pak měla dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání.

Nárok na 5000 korun od státu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat jej mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Jak se počítá milion

Do milionového příjmu se započítává nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání. V nové verzi se zahrnují i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Mezi ně patří třeba příjem z autorských práv, výživného, příjmů z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Týkat by se to mělo také výsluh, náhrad mzdy či platu, pojistného plnění, odměn, odchodného, důchodů, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, dávek či rodičovské.

Zohledňovat se nebudou případné výhry. V potaz se mají brát částky, které byly loni vyplacené či zaúčtované. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy.

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (ČTK)

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) několikrát zopakoval, že se propojí systémy finančních úřadů kvůli dani z příjmu a sociální správy kvůli odvodům z výdělku. Neoprávněně získanou dávku budou lidé muset vrátit. Vymáhání by měl mít na starosti celní úřad.

Pravidla pro domácnosti

  • Domácnosti, které pobírají podporu na děti, by ho měly dostat automaticky, ostatní si o něj musí zažádat.
  • Na podání žádosti budou mít rodiče rok. Žádat budou moci poslat elektronicky přes online aplikaci, nebo podat osobně v  Czech Pointech na radnicích a poštách či v pobočkách úřadu práce. 
  • V žádosti musí rodiče kromě jmen, rodných čísel a bydliště dětí i rodičů doložit také čestné prohlášení o příjmech. Pravdivost a správnost mají ověřit úřady práce.

Dávkou chce kabinet Petra Fialy zmírnit dopady zdražování na rodiny. Vláda projednávání návrhu minulý týden odložila, vrátila se k němu až dnes. Podle Jurečky bylo potřeba projednávání na vládě odložit kvůli dopracování technicko-legislativních připomínek. Některá ministerstva se k návrhu postavila kriticky a upozornila na jeho nesoulad s ústavním pořádkem nebo právem EU. Dnes vláda schválila novou verzi. Normu teď dostane k projednávání sněmovna. Opozice už ohlásila, že bude navrhovat změny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články